Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Top Spin
top spin

Loni na táboře nám Honza ukazoval točení, které si zkoušeli u Němců na tréninku v Belgii. Je to takový kříženec mezi blind crossem a false turnem, slouží k stažení oblouku při těsném točení okolo bočnice a přitom pes nemění ruku, na které ho psovod má. I když jsem si tehdy myslela, že to je nesmysl (jako jsem si to myslela o clickeru a podobných "novinkách"), v určité situaci to je velmi užitečný manévr. Bez fotek se dá nejlépe popsat jako obrat čelem vzad (psovod se točí proti psovi), kdy pes obíhá psovoda a zároveň "obíhá" i bočnici.

Top spin jsem zatím nikdy nepoužila na závodech a v tréninku snad jednou nebo dvakrát. Je to proto, že k úspěšnému top spinu pro psa, který s ním nemá jinak žádné zkušenosti, se musí sejít několik příznivých okolností.

příklad pro použití top spinu

1) Pes musí mít na překážku šikmý náběh ve směru, v jakém se pak bude točit okolo bočnice, aby se minimalizovala možnost, že pes skočí směrem od psovoda a při točení zpět by překonal překážku z druhé strany, čemuž by psovod nemohl zabránit, protože by byl zády.
2) Pes by měl mít minimálně zkušenosti s tím, že se má točit okolo bočnice. Když bude psovod zády, tak svoji otočku zkrátí, ale pokud není zvyklý točit se takhle těsně, může překonat jinou překážku.

Vpravo můžete vidět sekvenci, na které se dá top spin použít.

Top spin jsem začala učit rovnou na překážce a navíc ho kombinuji s povelem pro těsné točení okolo bočnice a vedením podle Lindy, takže můj top spin vypadá trochu jinak. Ale kdo byste si ho chtěl zkusit nejdříve mimo překážky, mám nějaké tipy.

Jako představení toho pohybu můžete dělat chůzi u nohy s obratem čelem vzad, přičemž pes psovoda obíhá. Pokud pes ještě neumí chůzi u nohy, můžete ho vést pamlskem v levé ruce, nechat se psem trochu předejít, natočit si ho doprava, rychle se otočit o 180° a na pamlsek si ho zase natáhnout vedle nohy. Protože na parkuru se pes nepohybuje jen u jedné nohy, zkoušejte to i na druhou stranu. Pokud pes umí stranové povely, můžete je při tom také říkat, na parkuru to nebude jiné.

Top spin můžete procvičovat i pokud pes umí obíhat stromy. Jednoduše ho na nějaký vyšlete a když ho bude obíhat, otočíte se. Ze začátku byste se měli otáčet, až když bude za stromem, ale postupně můžete s otáčením začínat dřív a dřív (ale zas to nepřehánějte, aby si pes nezvykl běžet rovně od vás, zatímco jste zády). I tady platí, že můžete používat stranové povely. Můžete to zkusit i s obíháním něčeho nižšího, kde na vás pes spíš uvidí, třeba rovnou bočnice. Jakmile se pes otočí, rozeběhněte se co nejrychleji pryč, aby se naučit za vámi pospíchat.

Až budete dělat top spin na skokovce, navádějte psa dost šikmo a jakmile se pes (a vy) otočí, rozeběhněte se zpět. Kratšího oblouku docílíte i tím, že těsně před tím, než se pes odrazí, zpomalíte, tím zkrátí krok. Musí taky předem vědět, kterým směrem se má točit. Pokud pes umí v-sety, můžete nabíhat na překážku rovně, ale těsně před ní uděláte v-set, abyste srovnali psa do správného směru.


Související články:
Jak jsem přešla na temnou stranu (09.08.2012)
Rearcross snadno a rychle - část první (01.05.2010)
Ketschker - absolutní top spin (09.06.2007)
FT - False turn (09.06.2007)
V-set (09.06.2007)
SEM a TAM (09.06.2007)
VPŘED (09.06.2007)
BC - Blindcross (09.06.2007)
RC- Rearcross (09.06.2007)
FC - Frontcross (05.05.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 09. 06. 2007 | 5118 přečtení | Počet komentářů: 1

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server