Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Tom Bombadil

Vzhledem k tomu, že ještě skoro týden bydlím ve Středozemi, když hlídám dva hobity, jednoho Rohana, jednu rohanskou Paní a jednoho Gondora, tak jsem začala poslouchat Pána prstenů. V první knize první části je postava, kterou nezná nikdo, kdo se jen díval na filmy. Do celého příběhu nijak významně nezasahuje, i když podle Gandalfa zachránil hobity před největším nebezpečím, které po cestě z Kraje do Roklinky potkali. Když Toma Bombadila z příběhu vynechají, v podstatě se nic nezmění. Tom je záhadná postava, i když není elf, tak žil ve Středozemi od začátku věků, za manželku má dceru Řeky Zlatěnku."Krásná paní," řekl opět po chvíli Frodo, "povězte mi, pokud se neptám příliš hloupě, kdo je Tom Bombadil?"
"Je," řekla Zlatěnka a s úsměvem se zastavila v letu.
Frodo na ni hleděl tázavě. "Je, jak jste ho viděli," řekla v odpověď na jeho pohled. "Je Pánem lesů, vod a kopců."
"Takže celá tahle zvláštní země patří jemu?"
"Kdepak!" odpověděla a její úsměv se vytratil. "To by bylo opravdu břemeno," dodala polohlasem, jako k sobě. "Stromy a tráva a všechno, co roste nebo žije v této zemi, patří samo sobě. Tom Bombadil je Pán. Starého Toma nikdo nikdy nepolapil, když chodí po lese, brodí se vodou, skáče po kopcích světlem a stínem. Nezná strach. Tom Bombadil je Pán."

Jeden prsten nad ním nemá žádnou moc, rád se směje, a Hobity zachránil před Dědkem Vrbákem (scéna je pak i ve filmu, ale odehrává se ve Fangornu a Pipina se Smíškem osvobodí Stromovous) a před Mohylovými duchy. Nakonec hobity se rozhodl, že s hobity pojede až k cestě do Hůrky, i když až doměsta s nimi nechtěl.

Hobiti byli nadšeni a mnohokrát Tomovi děkovali, ale ten se smál a říkal, že umějí tak dobře zabloudit, že nebude mít klid, dokud je neuvidí za hranicemi vlastní země. "Mám práci," řekl. "Tvořit a zpívat, povídat a chodit, dávat pozor na svou zemi. Tom nemůže být pořád po ruce, aby otvíral dveře a pukliny ve vrbě. Tom má na starosti dům a Zlatěnka čeká!"
(http://cteni-online.webnode.cz/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu/kniha-prvni/kapitola-osma/)

Tolkien Pána prstenů nepsal jako filosofické dílo, ale já si tam pokaždé najdu k zamyšlení něco nového. Třeba že někdy je člověk nejvíce prospěšný tím, že maximum svojí energie soustředí na to, co mu jde nejlépe a co mu přináší radost a uspokojení. Být v jednotě se svým Já, žít v přítomnosti, nesnažit se naplnit něčí přání a představy. Jednoduše být svým vlastním pánem.

Vzhůru do dalšího pracovního týdne.


Související články:
J.R.R. Tolkien: Pán prstenů (próza) (09.02.2013)
J.R.R. Tolkien: Pan prstenů (próza) (09.06.2009)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 14. 08. 2016 | 2148 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server