Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Šimpanz vyprávějící příběhy
Ne všechny dny ve škole jsou promarněné. V zajímavosti tenhle semestr rozhodně vede etologie. Nedávno jsme měli praktické cvičení v ZOO, kde jsme měli za úkol nejprve pozorovat nějaké zvíře, a potom naše pozorování přednést ostatním. Při přednesu se ne překvapivě potvrdilo tvrzení pánů Pratchett, Stewarta a Cohena, a to totiž, že člověk není Homo sapiens, nýbrž Pan narrans, šimpanz vyprávějící příběhy.

Není to myšlené jako urážka studentů ČZU. Jen poukaz na to, že lidé mají tendence místo strohých faktů vyprávět příběhy. Není to tak překvapivé, když vezmeme v úvahu, že odmalička na příbězích vyrůstáme - tři malá kůzlátka nemají otevírat zlému vlku, obětavou a důvěřivou Sněhurku zachrání krásný princ, zatímco zlá macecha čarodějnice to odskáče. Měli jsme popsat chování zvířat, která jsme pozorovali, ale mnohem přirozenější pro nás bylo naše pozorování interpretovat, tedy vyprávět příběh.

Interpretace chování je například "malá Sita se bála sama chodit po výběhu a držela se pořád u mámy". Jenže jak víme, že se bála? Nedržela se u mámy náhodou proto, že chtěla mít v blízkosti zdroj potravy? A jak vůbec víme, že samice byla její matka? Popis chování by například byl "mládě se drží v blízkosti do několika metrů od samice, chodí s ní po výběhu a zastavuje se zároveň s ní".

Když jsem tak naši skupinku poslouchala, nemohla jsem se ubránit pocitu, že psovodi jsou úplně stejní hříšníci. Když se bavíte s jiným pejskařem, dozvíte se, co jeho pes má nebo nemá rád, čeho se bojí, co ho baví, kdy je smutný a co ho rozveselí. Vypráví v příbězích a interpretuje chování, přičemž ta interpretace může a nemusí být přesná. Chování je například to, že pes štěká na druhého psa za plotem. Majitel může přijít s interpretací, že jeho psa baví štěkat na psa za plotem, nebo že na něj štěká, protože se ho bojí a chce ho zahnat, nebo že si hlídá svoje území či je agresivní, nebo... Příběh může mít podle svých zkušeností každý vlastní, ale popis například Aygova štěkání na psy za plotem by byl následující: Uvidí psa za plotem - se štěkotem vyrazí proti němu - bez povelu se zařadí k noze a zbytek cesty projde u nohy s očima upřenýma na mě. Mohla bych mít příběh o tom, jak je vychytralý, když si mě na truc jde zaštěkat, a pak se to snaží vyžehlit předváděním vzorné chůze u nohy, ale to dělat nebudu (pravda je taková, že to má nejspíše jako naučený řetězec, protože na konci odměna za chůzi přišla, a štěkání tam má jako pověru).

Příběhy jsou totiž zavádějící. Největší vliv na ně totiž nemá hlavní aktér příběhu, nýbrž vypravěč. Terry Pratchett to dobře ví: "Slova jsou zvláštní tím, že se jejich význam dovede zkroutit jako had, a když chcete najít hada, hledejte ho za slovy, která změnila svůj význam." (Dámy a pánové) A jestli chcete zjistit drsnou pravdu o pohádkách, přečtěte si Vědu na Zeměploše: Koule. Na Popelku už se nikdy nebudu dívat stejnýma očima. Navíc každá mince má dvě strany. Tady je verze o Jackovi a kouzelné fazoli, jak ji dětem četla slečna Zuzanka: "...a pak Jack podsekl fazolový stvol a přidal tak ke krádeži, svádění a nepovolenému vniknutí do soukromého objektu, o nich už jsme mluvili, ještě vraždu a ekologický vandalismus, ale prošlo mu to a žil pak šťastně až do smrti. Ani jedinkrát ho nepotrápilo svědomí po tom, co všechno provedl, ani jedinkrát se necítil provinile. Což dokazuje, že když jste hrdinou, může se vám prominout skoro všechno, protože se nikdo neodváží klást vám nepohodlné otázky." (Terry Pratchett: Otec prasátek)

Ale zpět k tématu - vypravěč dost často nejen reprodukuje události, ale i hodnotí činy i charakter postav. Ovlivňuje tak svoje vnímání i postoj ostatních k určitým situacím a osobám. Asi to moc nevadí ve chvíli, kdy udržíme příběhu přesný, ale čím více se odchylujeme od skutečnosti, tím mohou být následky vážnější.

Navíc příběhy jsou málokdy zaměřené na řešení. Příběh je takový, že pes skáče zóny jen na závodech. Jak nám ale tahle informace pomůže v řešení problému? Popis si ale všímá, jak přesně se pes chová a co mohou být spouštěče jeho chování (písknutí rozhodčího, cizí překážky, jiní psi u parkuru, nepřítomnost odměn u psovoda...). S tím, že mi pes skáče na závodech zóny, nic moc neudělám, pokud tím příběh končí, ale mohu ho naučit reagovat tak, jak chci (tedy šlapáním na zónu), i za přítomnosti konkrétních rušivek, které jsem vypozorovala.

Jestlipak vás napadne, který příběh je mezi pejskaři hluboce zakořeněný? No ano, příběh o nutnosti hierarchie podobné vlčí smečce, kde má psovod zaujímat roli alfa-samce, který zašlape do země všechny neukázněné mladé vlky. Že vlastně psi nejsou vlkům tolik podobní, a že tam nefunguje ani vlčí smečka, to už je nepodstatný detail. Neřekl nějaký novinář, že by pravda nikdy neměla bránit dobrému příběhu?

Klikaři také znají sílu příběhu. Mají příběhy o holubech, které vyhledávají skryté přepadové oddíly, slepicích, které v piškvorkách porazí harvardského profesora psychologie, delfínech, kteří pro armádu dělají průzkum na otevřeném moři. Příběhy o tom, že jsou možné neuvěřitelné věci bez nutnosti zvířata trestat nebo je nechat hladovět či jinak trápit.

Nechci říci, že všechny příběhy jsou špatné. Ale když budeme přemýšlet nad tréninkem, měli bychom si uvědomit:
1) že příběhy existují,
2) že bychom měli umět rozlišit mezi příběhem a fakty,
3) že i když jsou příběhy poutavé a inspirující, neměli bychom zapomenout hledat význam za slovy.

Šimpanzímu vyprávění zdar (a vyprávění Terryho Pratchetta zvláště).


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 07. 11. 2013 | 3431 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server