Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Rearcross snadno a rychle - část první
Rearcross, nebol-li křížení za psem, je typ křížení (přeběh z jedné ruky na druhou), kdy pes jde dopředu, psovod mu za zadkem přeběhne z jedné strany na druhou a pes na tu změnu většinou zareaguje změnou dráhy stočením se za psovodem v jeho novém směru běhu. Nejčastější chyby bývají v tom, že pes nechce předběhnout psovoda nebo nechápe, že když se psovod rozeběhne "do něj", musí se točit na stranu od psovoda, spousta psů se točí za psovodem dřív, než stačí zakřížit a dělají tak kolečka, kterými zbytečně ztrácejí čas (pokud nedostane tým rovnou odmítnutí). Skoro na každé intenzivce dělá RC některému z týmů problémy. Někteří psi ho dělají přirozeně, stejně jako někteří psovodi RC preferují před ostatními typy křížení (zejména pro to, že jim dovoluje sledovat jak trať, tak psa), ale jiní se nemohou zbavit zlozvyků, ať už to je nechuť psa předběhnout psovoda, točení se na opačnou stranu, chyby v načasování povelu nebo neschopnost po RC pokračovat na správnou překážku. Zkusím dát dohromady postup, jak rearcross naučit úplného začátečníka i běhajícího psa, kterému zatím chybí v repertoáru.

A proč se vůbec s rearcrossem obtěžovat, když má tým k dispozici další dva typy křížení (frontcross - křížení na čelo a blindcross - křížení na záda)? Protože každý typ křížení by měl mít pro psa trochu jiný význam a zatímco v některých pasážích jsou vzájemně zastupitelné, v jiných je jeden typ jednoznačně výhodnější než ostatní. Rearcross zjednodušuje vedení rychlého psa a (správně natrénovaný) může méně sebevědomému psu dodat odvahu k samostatnému vyhledávání překážek i s psovodem za zády. Může vám pomoci v komunikaci se psem na dálku i v případě, že nechcete používat slovní stranové povely. A především každé rozšíření systému vedení vám umožní volnější pohyb po parkuru v případě potřeby, a to není k zahození.

otočka doleva na uzel

Pokud to váš pes ještě neumí, začněte tím, že ho naučíte reagovat na vedení rukou (pokud to uměl, ale pozapomněl, zopakujte mu to). Postup je v prvních fázích stejný, jako učení otoček (stranových povelů), takže pokud chcete, můžete je psa naučit. V dogdancingu je jedno, kterou rukou psa do otočky navádíte, protože pes bude muset reagovat jen na slovní povely a pohyby rukou ve výsledku ignorovat, ale v agility naopak ukazování představuje významnou část celkového vedení po parkuru, proto důrazně doporučuji pro otočku doleva (proti směru hodinových ručiček) použít navádění pravou rukou a pro otočku doprava (po směru hodinových ručiček) levou ruku. Za chvíli se dostanu k tomu, proč je to výhodnější.

Pro navedení psa do rearcrossu do rearcrossu totiž používáte ruku bližší psovi (jako vždycky při běhu) a jakmile zakřížíte, ruka "bližší psovi" je ruka opačná. Při přeběhu zleva doprava posíláte psa pravou rukou před sebe, křížíte a psa stahujete k sobě už levou rukou. Proto při nácviku otočky doprava použijete levou ruku.

Když chcete začít učit rearcross a pochopit, o čem je a jak by na něj měl pes reagovat, posaďte si psa u nohy, udělejte krok vzad a za zády mu přejděte na druhou stranu, kde ho můžete odměnit za to, že obrátil hlavu tam, kde jste teď, místo aby se otáčel tam, kde jste byli. Žádné speciální povely se nepoužívají, pes se učí reagovat na povely pohybem psovodova těla.

cvičení podle Grega Derretta

Tohle je cvičení Grega Derretta, takže jestli nechcete použít jeho styl vedení, cvičit to nemusíte. Kromě toho, že se má pes naučit otáčet se za psovodem na správnou stranu si psovod hlídá, jestli náhodou pes nereaguje předčasně a netočí se d psovoda ještě dříve, než k tomu dostal povel tělem. Pes by se totiž při běhu neměl točit od psovoda, aniž by k tomu nedostal povel, důsledek předčasné reakce na RC je pak různé ustřelování psa do strany, když má běžet rovně. Člověk se tedy ve cvičení na zemi má nejprve otočit je psovi čelem, jakoby za ním chtěl křížit a zkontrolovat si, jestli se pes na něj stále dívá a neotáčí už hlavu do nového směru. Pokud to tak je, měl by pokračovat krokem přes osu psa, kterou představují jeho záda, a odměnit ho, za správné otočení hlavy. Pokud se pes předbíhá, počkejte si, až zase otočí hlavu k vám, popřípadě ho několikrát odměňte za to, že i po natočení ramen mu hlava zůstává na správné straně (viz obrázky).

Druhé cvičení, který si může každý udělat bez překážek, je rearcross na zemi, taková dogdancingová půl otočka, kdy se točí i psovod. Dejme tomu, že si psa přiřadíte k pravé noze. Pravou rukou (= rukou bližší psovi) psa navedete na pamlsek nebo hračku trochu dopředu, načež si přendáte pamlsek do levé ruky, navedete psa do obratu o 180° a sami se na místě otočíte o 180° tak, aby vám pes skončil u levé nohy. A opačně, samozřejmě. Jakmile psovi nebude točení za pamlskem či hračkou dělat problémy, cvičte ho bez hračky a nakonec zkuste přidat i pohyb - rozeběhnete se, psa otočíte a zase budete utíkat zpátky.

rearcross na zemi

Pokračování na překážkách s použitím dovedností naučených na trávě bude příště, až zas budu mít čas. Jen poslední - psi, kteří mají naučení stranové povely (nebo to můžou být povely relativní vůči psovodovi - točení k němu nebo od něj), většinou rearcrossy chápou lépe a zvládají rychleji. Slovní povel pomůže psovi pochopit, na kterou stranu se má točit a nemusí tolik řešit, co právě dělá psovod. I kdybyste nechtěli v praxi stranové povely používat, doporučila bych je vyzkoušet alespoň v nácviku rearcrossů.


Související články:
Jak jsem přešla na temnou stranu (09.08.2012)
Ketschker - absolutní top spin (09.06.2007)
Top Spin (09.06.2007)
FT - False turn (09.06.2007)
V-set (09.06.2007)
SEM a TAM (09.06.2007)
VPŘED (09.06.2007)
BC - Blindcross (09.06.2007)
RC- Rearcross (09.06.2007)
FC - Frontcross (05.05.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 01. 05. 2010 | 5150 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server