Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
RC- Rearcross
rearcross

Křížení

Křížením nazývám pohyb psovoda, který přebíhá z jedné strany psa na druhou, "mění si ruku", po které má psa. Většinou se tak děje za účelem zatočení, zkrácení oblouku nebo se psovod zkrátka potřebuje dostat do výhodnější pozice pro budoucí záludnosti parkuru. Tři nejzákladnější typy křížení se liší tím, jestli psovod kříží psovi dráhu před ním, za ním a čelem nebo zády k němu a jsou to rearcross, frontcross a blindcross.

Křížení by se mělo trénovat na všech překážkách, aby pes věděl, že nemusí panikařit a nevyhýbat překážky, neshazovat, neskákat zóny, nevypadávat se slalomu. Se zbrklými psy je potřeba postupovat klidněji a pomaleji.

Rearcross

Rearcross je vhodný pro rychlé psy, které nezpomaluje, když za nimi psovod vlaje kdesi v dáli. Psovod se nechá psem předběhnout a přebíhá za ním. Tímto křížením se dá dobře zkrátit oblouk, zvláště když se přebíhá tak těsně za psem, jako byste mu chtěli "chytit ocas".Pro úspěšný rearcross je nutné, aby pes měl vysílačku na překážku a nevadilo mu, že se mu psovod motá za zadkem. Stranový povel je zde bonus, ne nutnost, pes by měl správně změnit stranu jen kvůli pohybu těla psovoda při křížení. Zároveň ale změnu strany musí vědět dostatečně dlouho dopředu, dokud může ovlivnit svůj dopad za překážkou.

Začínejte nejdříve tak, že jdete se psem na překážku skoro rovně, ale mírně se ke psovi přibližujete. Jeho dráhu překřížíte v okamžiku, kdy překážku překonává a odměnu mu dejte na té straně, kam jste přebíhali. Začnete s překážkou, do které váš pes "táhne", často to bývá třeba tunel, a postupně se propracujte až k dlouhým překážkám, jako jsou zónovky nebo slalom. Psa přebíhání nesmí vyrušit z plynulého překovávání překážky, pokud se tak stane, zmenšete rozdíl mezi svými přeběhy (startujete například jen půl metru od psa a skončíte na druhé straně zase na této vzdálenosti). Dělat rearcross v zatáčce (jak je to na obrázku) je těžší, tak s tím začněte, až když je pes s křížením trochu obeznámený.

Pár pravidel, jak jít na rearcross:
- dívejte se a mějte natočená ramena stále na překážku, kterou má pes překonat, zatímco vy budete přebíhat, omezíte tím možnost jeho vytlačení z překážky

- čím plynuleji budete přebíhat, tím snáze se mu na překážku půjde; na druhou stranu oblouk zkrátí prudké přeběhnutí - počítejte s tím, že pes bude chtít po rearcrossu zatáčet a nedělejte ho tedy jen kvůli tomu, že potřebujete mít slalom z rovinky na levou ruku 1. krok
2. krok
3. krok
4. krok


Související články:
Jak jsem přešla na temnou stranu (09.08.2012)
Rearcross snadno a rychle - část první (01.05.2010)
Ketschker - absolutní top spin (09.06.2007)
Top Spin (09.06.2007)
FT - False turn (09.06.2007)
V-set (09.06.2007)
SEM a TAM (09.06.2007)
VPŘED (09.06.2007)
BC - Blindcross (09.06.2007)
FC - Frontcross (05.05.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 09. 06. 2007 | 5311 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server