Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Přednáška Trénink je rozhovor
Vyšla dlouho očekávaná knížka Trénink je rozhovor a v úterý byla premiéra neméně očekávané stejnojmenné přednášky, na které jsem pochopitelně nemohla chybět. Další přednášky jsou v plánu, chcete vědět, co čekat?

Tak předně si musíte zjistit, na rozdíl ode mě, že to je PŘEDNÁŠKA, nikoli BESEDOSEMINÁŘ, takže upřesňující dotazy jsou možné (a samozřejmě zodpovězené), ale čas na diskuse úplně není. Je trochu podobná úvodnímu semináři v tom, že je všechno zmíněno od základů, ale je protkána více praktickými příklady a videy z tréninků, což určitě ocení každý, kdo neměl možnost navštívit Františkovy praktické lekce.

Knížku Trénink je rozhovor vydalo nakladatelství Plot.

Je přesné tvrzení, že přednáška navazuje na knihu, u některých příkladů jsou i odkazy na příslušné stránky. Nedokážu říci, jestli je lepší mít před přednáškou knihu přečtenou, protože jsem to ještě nestihla, ale na škodu to určitě nebude. Vůbec bych každému doporučila, aby šel na přednášku už se znalostí v základních termínech tréninku pozitivním posilováním, aby se pak mohl soustředit na jemné nuance principů, o které se s námi František dělí. Ideální je úvodní seminář a pak některý z besedoseminářů. Jestli jste neměli možnost žádný z předchozích přednášek a besedoseminářů navštívit, doporučuji knihy Svého psa nestřílejte od Karen Pryor nebo Touching Animal Souls od Gabriielle Harris. A pokud nejste čtecí typ, můžete vyzkoušet sérii Klikr trénink je komunikace zde na blogu.

Celá přednáška je rozdělená do čtyř kapitol - Odměny, Bridge, Chování a Podněty. Co to je odměna a co to je posilovač, jak a proč ovlivňuje chování a jak toho může člověk využít. Také to, že i když se člověk snaží trestům vyhnout, nevědomé a nezamýšlené tresty stejně budou na chování psa působit. Nicméně pozitivní posilování má mnoho možností odměn, může je využívat i jako jackpoty nebo lepší odměnou ocenit obtížnější výkon. Zopakovali jsme si, jaké jsou rozdíly mezi terminant a keep going bridgei, a že zatímco my se můžeme snažit naučit komunikovat se psem prostřednictvím plastové krabičky s plíškem, pes si spíš může hlídat ruku v pamlskovníku, pokud nejsme dostatečně šikovní a pozorní. Chování si pes může osvojit nejen skrze známé klasické a operantní podmiňování, ale i prostřednictvím učení vhledem nebo nápodobou. A také to, jak se zvíře chování naučí, má velký vliv na podobu toho chování, něco z toho je výhoda, něco může být nevýhoda, záleží na tom, co zrovna očekáváme. A podněty, to není jen naučení povelů (i když o nich také), ale o mnoha signálech od psovoda ke psovi a naopak. Například když vám pes řekne: "ten cizí člověk je už dost blízko, jestli se ještě přiblíží, tak to budu muset řešit." Stejně tak vy psa můžete informovat: "Teď sem přijde cizí pes, ale nemusíš se toho bát, já to mám pod kontrolou a jsou tu k dispozici pamlsky za klidné chování." Protože trénink je rozhovor.

A i když se na přednášku v nejbližší době nedostanete, kupte si knížku a přečtěte si ji. Nemusíte se bát suchopárné terminologie a pouček, že trénink je věda, protože všechny principy jsou šikovně ukázány na situacích, se kterými se každý z nás setkává. Naopak se můžete těšit na laskavé vyprávění o chytrosti psů a úsměvné postřehy o naší vlastní... občasné nedůvtipnosti. Myslím, že by František měl na seminářích přestat tvrdit, že psům nerozumí, protože svými slovy i činy dokazuje, že psům i psím lidem rozumí více než dobře.

Nové stránky Františka Šusty: www.treninkjerozhovor.cz.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 25. 09. 2014 | 3423 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server