Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Prázdninové přemýtání: Víkendoví válečníci

"Víkendový válečník" je označení pro osobu, která přes týden nedělá nic a o víkendu pak jede od večera do rána. U psů to může být ten případ, kdy pracovní týden proleží na gauči a o víkendu ho majitel vytáhne na třiceti kilometrovou túru, aby mu v dobré víře dopřál zábavu. Nebo u psího sportovce, který trénuje hodinu týdně, a pak o víkendu závodí od rána do večera. Moji psi jsou teď taky takoví víkendoví válečníci, a zrovna jsme odjeli na týdenní tábor.V jedné knížce jsem četla, že člověk v přiměřené kondici zvládne maraton. A v další knížce psali, že se dá zvládnout i ultramaraton, ale to se už neobejde bez následků. Proč může být nebezpečné psa bez kondice vystavit nárazově zátěži? Můžete očekávat svalovou únavu, natažení nebo natržení svalů, vazů a šlach. Zhoršení chronických obtíží, jako jsou artrózy kloubů. Větší riziko zranění při úrazech. V závislosti na věku nebo plemeni může hrozit i přehřátí nebo vyčerpání zásob cukru v krvi, které vede k hypoglikemickému šoku.

Jak riziku předcházet? Za prvé je potřeba kriticky přistoupit ke zhodnocení kondice svého psa a usoudit, jak moc je možné psa zatížit. Sledovat psa, jak zátěž zvládá, dát přestávku nebo svoje plány upravit. Zejména je potřeba dávat pozor na výlety v teplém počasí, mít s sebou vodu, držet se ve stínu, kde to je možné, psa přiměřeně chladit. MVDr. Veronika Gesierichová napsala o správném chlazení psa článek.

Pokud jedete na tábor, kde se cvičí dvakrát denně, a přitom pes posledních pár měsíců chodil jen na procházky, můžete cvičit jen část lekce nebo jen polovinu dne. K intenzivnímu tréninku patří i pořádný odpočinek, takže se ujistěte, že mezi tréninky vám pes nemusí dělat ocásek a má dost klidu na spánek. Pes běžně prospí 12 - 14 hodin denně (někdo mi říkal i 16 hodin), a kvalitní spánek není důležitý jen pro fyzickou regeneraci, ale i zpracování nových poznatků a uložení nabytých dovedností do dlouhodobé paměti. Zkušení trenéři by měli včas odhalit, že už má pes dost, a také bývá jeden den v týdnu odpočinkový, kdy má pes vypnout a psychicky i fyzicky odpočívat.

Jak v nárazovém, tak intenzivním sportu, můžete ještě pomoci psovi péčí o jeho pohybový aparát. Úlevu namoženýmí svalům může poskytnout masáž a strečink po cvičení. Nicméně nelepší prevencí je pravidelné udržování patřičné kondice psa.

Užívejte si léto podle svých představ.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 02. 07. 2018 | 776 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server