Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
P&P: Krční páteř

U psa má krční páteř sedm obratlů (jako každý savec, kromě lenochodů). Krk by měl mít takový rozsah pohybu, že by byl pes schopný dotknout se čumákem každé části těla. Krk se může buď pohybovat sám, nebo ve shodě s pohybem celého těla; při skoku a dopadu se krk natahuje, aby vyrovnal zbytek těla. Při běhu se páteř natahuje a ohýbá zpět. Oblast krku je u psů velmi svalnatá.

Krční páteř (alespoň přibližně)

Protažení

Pes natahuje krk, když dopadá po skoku. Protáhnout ho můžete tím, že dáte psovi pamlsek nad hlavu a necháte ho, aby se pro něj natahoval. Může přitom sedět nebo stát, nejlépe, když se nechává procvičovat obojí, protože se působí na jiné svalové skupiny. Protáhnutí by mělo trvat přibližně 15 - 20 sekund (tedy pokud s vámi pes spolupracuje, Waye to většinou moc nebaví, takhle dlouho ze mě lákat pamlsek, takže to vzdává klidně už po pěti sekundách). Protáhnutí opakujte třikrát a dávejte pozor na psovy známky nepohodlí.

Protažení ohybačů krční páteře

Ohnutí

Při flexi pes může stát nebo sedět, a když mu dáte pamlsek mezi přední nohy, skloní hlavu a protahuje svaly na zátylku Opět je dobré v protažení vydržet 15 - 30 s a zopakovat ho 3 krát. Debbie G. Saunders už neradí, jak dogdancingovému psovi vysvětlit, že nechci podávat packy ani couvání :-) Když se mi snaží uhnout, většinou si mu stoupnu za zadek, aby neměl kam couvat, a snažím se ho přesvědčit, že má sedět a chtít pamlsek. Při těchto cvicích se ale celkem bojím Wayovi cokoli přikazovat nebo zakazovat, protože bych mohla přehlédnout nebo potlačit projevy zranění.

Flexe krční páteře

Rotace

Rotace krční páteře

Pes může opět sedět nebo stát. Ze začátku dávejte pamlsek ke kořeni ocasu, kde by měl pes v protažení vydržet 10 - 15s, ale postupem času můžete posunovat pamlsek do poloviny zad, aby bylo protažení větší. je vždy dobré sledovat, jestli se pes na obě strany nechá protahovat stejně nebo se na jednu stranu nenechá protáhnout dlouho/hodně zatočený. Na parkuru je krk v rotaci, pokud pes dopadá ze skoku a už je natočený do otočky. Pokud se na jednu stranu dokáže otáčet výrazně těsněji než na druhou, může to být způsobené i problémy s krční páteří.

Bolest krku může být pro psa velmi nepříjemná, může způsobit i bolesti očí, hlavy nebo čelistí. V chování může vyústit v problémy se strachem, agresí nebo iracionálním chováním, neschopností se soustředit. Podle studie z roku 1992 ve Švédsku (Hallgren, "Animal Behaviour Consultants Newsletter", červenec, 1992, V.9, No. 2.) bylo 400 psů z různých klubů vyšetřeno chiropraktikem. Podle svých majitelů byli v pořádku, ale z vyšetřených psů jich 63% mělo problémy s krkem a páteří, které je omezovaly v běžném životě. 78% agresivních nebo přespříliš aktivních psů mělo problémy s krkem nebo páteří. 91% psů se zraněným krkem nebo krční páteří tahalo na vodítku nebo byli na vodítku vycukáváni.

Posilování

Natahování se pro pamlsky
Je lepší posilovat aktivním pohybem, protože pes bude dělat jen to, co ho nebolí. Při používání nízkokalorických pamlsků (žijeme zdravě :-)) se pes může ohýbat do různých stran a úhlů, podobně jak to je v protahování. Pokud byl pes zraněný nebo je po operaci, opakování by mělo být málo - 1 až 2 sety z 3 až 5 opakování. Pokud je krční oblast oslabená, pak to můžou být dva až tři sety z deseti opakování (píšu, jak to je v CR, nevím sety čeho ani opakování čeho). Pokud se neprojeví žádné problémy, je možné přidat slabý odpor proti směru natahování se, například při protažení můžete mírně tlačit na krk nad obojkem.

Pomalá chůze dolů z áčka
Necháte psa scházet dolů z áčka a jeho sestup budete brzdit tím, že mu před čumákem budete držet pamlsek. Mělo by se to provádět v setech po 3 (sestupech?), začít se může s pěti sety a propracovat se až k deseti. Tohle cvičení by se mělo provádět až v pozdějších fázích rekonvalescence z operace nebo zranění meziobratlových plotének a nemělo by se dělat, pokud pes nemá vyřešený Wobblerův syndrom (překládám to všechno z angličtiny a nevyznám se v přesné terminologii; podle popisu by to měla být celá řada diagnóz nestabilní krční páteře - cervical spondylopathy, spondylolisthesis, cadual cervical spondylomyelopathy).

Slalomování
Pomalá chůze skrz tyčky slalomu nebo jiné překážky (např. kužely) má pomoci ke zesílení a rozsahu rotace krku. Tyčky rozmístěte 18 - 24 palců od sebe a za pomoci pamlsku nebo vodítka nechte psa mezi nimi pomalu procházet. Pro psa zotavujícího se ze zranění nebo operace by se mělo cvičit 3krát až 5krát s přestávkami (cca půl minuty) mezi jednotlivými pokusy. Pro posílení se může cvičit 3 sety od 8 do 10. Další ztížení může být to, že se pes bude muset dívat za pamlskem nahoru (extension)/ dolů (flexion).

Cvičení na gymnastickém míči
O cvičení na gymnastickém míči jsou teď v Clean Runu samostatné články (jak vůbec psa na míč zvyknout a co se na něm dá všechno jak dělat) a Debbie G. Saunders o tom má i DVDčko, které bohužel nemám (viz e-shop na Clean Runu). Takže napíšu jen to, co je zrovna u tohohle článku.
Necvičte se psem, který má problémy s ploténkami nebo Wobblerovým syndromem. Psa na míč umístěte tak, aby měl všechny čtyři na něm a s míčem můžete koulet ze strany na stranu nebo dopředu a dozadu. Také můžete vést psa pamlskem do různých pozic, zatímco vyrovnává svůj postoj na míči. Je to velmi obtížné, takže i schopní psi se tímhle cvičením rychle unaví.

stránky Debbie Gross Saunders


Související články:
Co mi došlo při stříhání videa (06.12.2012)
P&P: Bederní páteř (21.02.2008)
P&P: Hrudní páteř (20.02.2008)
P&P: Rameno (17.11.2007)
P&P: Prsty (12.11.2007)
Protahování & Posilování: Obecné zásady (11.11.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 18. 02. 2008 | 9349 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server