Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
O stresu, neúspěchu a úspěchu
Pevně věřím, že člověk se nejlépe vcítí do psa, pokud se sám učí něco nového. Najednou zjistí, jak náročné je vytvářit si nové nervové dráhy, zatížit svaly nezvyklým způsobem, soustředit se na 100%. Začala jsem teď tancovat s hula obručí. Snažím se prohodit obruč za zády a chytit ji druhou rukou, jen abych se shýbala pro obruč, která mi proletí kolem hlavy, za zadkem, před očima nebo mě praští do nosu. Bolí mě rameno, loket, záda, mám modřiny porůznu po těle. A tak přemýšlím, proč se člověk pořád snaží, proč se žene za úspěchem. A jak to souvisí s tréninkem psů.

Proč by se měl pes snažit překonávat neúspěch? Proč by se měl chtít učit něco nového? Proč plýtvat energií? Můžeme si představovat, že ideální život pro psy je jako v bavlnce, kdy nemusí čelit žádnému stresu. Někdy si říkám, jestli do psů neprojektujeme vlastní strach ze stresu? Stresu není možné se v životě vyhnout. Pes má také někdy hlad, protože ho nemusíme krmit vždy ve stejnou hodinu, někdy může být procházka příliš dlouhá a unavující, potká člověka nebo psa nebo jiné zvíře, kterého se lekne, na Silvestra je ohňostroj, v létě je vedro, v zimě zima, musí na vaterinu na očkování... Prostě stresu není možné se vyhnout. Ale je možné ho kompenzovat. Možností volby a kontroly, pocitem úspěchu, jistotou bezpečného místa. Takže efektivně vedeným tréninkem.

Úspěch srkze vlastní chování vede k větší sebejistotě. Něco jsem udělal a ono to mělo příznivý výsledek. Třeba by se mi to příště mohlo podařit znovu? Gabby na semináři dávala příklad, že zvířata, která trénink zajímá, mají více úspěchů, a tím pádem zvířata, která mají více úspěchů, trénink víc zajímá. Popisovala to jako optimismus. Víru v pravděpodobnost úspěchu. Čím více úspěchů, tím více optimismu.

Jenže zvíře, nebo člověk, který nemusí čelit žádným výzvám, vlastně nemá možnost úspěch zažít. Stejně tak někdo, za koho všechny výzvy vyřešíme my. "Nechte je upadnout," říkala nám Gabby. Zároveň to ale neznamená, že bychom jim měli házet klacky pod nohy. Úplně stačí, že je člověk nedokonalý a i mimoděk udělá v tréninku spoustu chyb. Buďte k sobě shovívaví. Jako když se mě ptali, jestli umím obručí po těle kroužit nahoru a dolů. Dolů to zatím jde dobře. Prostě se bavte.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 10. 11. 2018 | 368 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server