Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Negativismus

Nedávno jsem na procházce přemýšlela o trenérech a tréninkových školách a přístupech a říkala jsem si, jestli se mi to jen zdá, nebo se opravdu poslední dobou často školy vymezují vůči někomu jinému. My jsme ta pravá pozitivní motivace, my jsme lepší, protože nepoužíváme tresty, jako jiní, my díky našemu přístupu netýráme psy jako jiní a tak podobně.Z nějakého důvodu jsem z takového přístupu trochu nesvá. Když se člověk s někým srovnává, tak se nakonec nevyhne konfliktu. Jenže jak píše Gabby Harris v knížce, pokud je člověk příliš zaměstnaný soudy, je méně schopný přijímat, co mu okolí sděluje. Často si toho všimnu v internetových diskusích. Když se diskutuje v mezinárodní skupině Přivolávačů, málokdo přímo soudí. Většina lidí si najde v příspěvku něco, co jde pochválit, vysloví porozumění pro těžkou situaci a podporu pro možné řešení nebo se podělí o svou zkušenost. Nechci říkat, že to je specialita Čechů, nicméně je prostě fakt, že se častěji setkávám v českých diskusích s tím, že většina se nezdráhá sdělit tázajícímu, co, jak a proč dělá špatně (i když se na to často ani neptal), a co by podle nich bylo mnohem lepší řešení.

Občas se mě někdo ptá na názor - na určité plemeno, konkrétní vrh štěňat nebo trenéra. A já většinou hrozně nerada odpovídám, protože málokdy jsem si jistá, že mám dost informací, abych mohla mít názor úplně kompletní (kromě názoru na to, jestli je vhodné štěně mlátit, pokud dělá něco, co se mi nelíbí). Jeden z citátů Malcolma Forbese říká: "Účelem vzdělání je nahradit prázdnou mysl myslí otevřenou." Vytvořit si definitivní názor, to pro mě znamená mít mysl naopak uzavřenou. S uzavřenou myslí je velké riziko, že se nevšimnu vylepšení, se kterým přijde někdo jiný.

Další věc je, že co funguje mě, nemusí nutně fungovat někomu jinému (a naopak). Například mezi borderkami se sleduje několik dědičných onemocnění. V linii s nemocnými psy jsou i někteří jedinci úplně zdraví, a naopak, i ve zdravé linii člověk může náhodou narazit na problém. Když mi někdo řekne, jaké si bere štěně, a já vím, že ne všichni příbuzní jsou úplně zdraví, váhám, jak a jestli vůbec takovou informaci sdělit. Dotyčný už má třeba štěně zamluvené, navštívil ho a není moc pravděpodobné, že by ho moje varování přimělo změnit rozhodnutí. Spíš bych se bála, že bude mít obavy o věci, které stejně nebude moci ovlivnit. Nebo když přijde člověk nadšen po přečtení prezentace na webu o trenérovi, o které vím, že neodpovídá tak úplně pravdě. Ale nemusí to nutně znamenat, že trenér to je špatný a nedokáže pomoci. Jestli dotyčného upozornit, že "není všechno zlato, co se třpytí"?

A tak sem si vzpomněla na Tolkiena, který při popisu jedné z postav použil podobnou frázi, a to "ne všechno zlato třpytívá se." Ač to zní podobně, význam je úplně jiný. České přísloví říká: "některé ošklivé věci se tváří jako věci pěkné a může vás to splést." Tolkien říká: "Pěkné věci najdete i tam, kde byste je na první pohled neviděli." Cítíte ten rozdíl? Možná že mi paměť neslouží, ale když já jsem začínala cvičit s clickerem, nebylo to my versus oni. Byla prostě skupina lidí, která využívala clicker a tvarování a zachycení a odměny ne proto, že by to bylo humálnější nebo etičtější (a tím pádem je to stavělo na morálně vyšší úroveň) než jiný trénink, ale protože to zkrátka fungovalo. A protože to fungovalo, tak se zdálo logické v tom pokračovat. Nikoli proto, že by měl člověk potřebu dokazovat někomu jinému, o kolik je chytřejší a šikovnější.

Co takhle si procvičit pohled vždy z té lepší stránky?

Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí, je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.

Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle;
až zkují ostří polámané,
nekorunovaný zas bude králem.

- Společenstvo prstenu, J. R. R. Tolkien (překlad: Stanislava Pošustová)


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 29. 06. 2014 | 3211 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server