Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Nedělej obličej, nebo ti to zůstane.
Ke knížce Mžik! od Malcolma Gladwella jsem se dostala tak, že ji zmiňuje Gabby Harris ve své knížce a následně mi bylo prozrazeno, že vyšla i v češtině, dokonce se ukázalo, že je k vypůjčení v městské knihovně. Jsem momentálně skoro v poslední čtvrtině a můžu ji doporučit všem, které baví různé psychologické experimenty a co říkají o rozhodování lidí. Je tam mnoho pasáží, které mají analogie i v tréninku psů, ale dnes mě zaujala obzvláště jedna o výrazech lidské tváře.

Anatomie lži
Autor vypráví o Paulovi Ekmanovi, který se společně se svým učitelem Silvanem Tomkinsem věnoval studiu výrazů lidské tváře, jejich rozebíráním až na jednotlivé svaly a jejich podobnost mezi příslušníky všech národů a kultur po celém světě. Vlastně čím více čtete, tím nápadněji vám to připomíná televizní seriál Anatomie lže (v originále Lie To Me), až se na IMDb dozvíte, že je skutečně inspirován doktorem Ekmanem a jeho společností.

V rámci svého zkoumání výrazů tváře se oba pánové snažili ovládnout svoje mimické svaly a "obličeje" si nacvičovali. Po jednom takovém tréninku výrazu "hněvu" zjistili, že se cítí po zbytek dne velmi nepříjemně. Udělali sérii pokusů na sobě i dalších dobrovolnících a ukázalo se, že dobrovolník, který měl jen napodobit výraz člověka ze stresu, vykazoval fyziologicky stejnou stresovou reakci, jako dobrovolník, který si měl na nějaký stresující zážitek vzpomenout. Z toho vyplývá, že systém funguje obousměrně - naše emoce způsobují výrazy na tváři, ale i výraz tváře vyvolá uvnitř nás příslušnou reakci.

"Nemrač se, nebo ti to zůstane."
Svaly jsou svaly, čím více nějaký pohyb nacvičujete, tím snazší a automatičtější se pro tělo stává. Pokud budete každý den běhat, stane se z vás dobrý běžec. Opravdu platí, že když se budete moc mračit, může vám to zůstat (a rozbolet vás hlava a o to mizerněji se budete cítit). Začala jsem to na sobě pozorovat už před nějakým časem. Když si přečtu na internetu nějakou nepříjemnou zprávu nebo mi něco dělá starosti, zjistím, že se mi mračí čelo. Jakmile si to uvědomím, dám svalům čela a obočí povel, aby se uvolnili. Ale nejen, že se uvolní svaly na čele, uvolní se i moje psychické napětí. Zjistila jsem, že je po takovém cvičení pro mě mnohem snazší přejít věci, které mě dříve nesmyslně rozčilovaly. Když si třeba přečtu, že někdo zaměňuje pozitivní motivaci za pozitivní posilování, uvolním čelo, zvednu koutky úst do mírného úsměvu, párkrát se nadechnu a vydechnu a nechám to být (většinou).

Protipodmiňování
Snažím se vlastně podmínit u sebe jinou reakci na stresové podněty - místo stresu klid. V rámci zvládání předzávodní nervozity jsem si vytvořila několik rituálů, které ve mně měly probudit příjemnější emoce než obavy a strach, a jedním z nich bylo i zpívání. V metodách nápravy problémového chování by to možná spadalo do kategorie "naučit neslučitelné chování", protože když zpíváte, tak musíte dýchat, a místo katastrofálních scénářů se musíte soustředit na slova písničky. V tomhle podmiňování jsem došla až tak daleko, že při cestě tramvají mi až v druhé sloce došlo, že si zpívám nahlas.

Legrační je, že stejně jako stresující výraz tváře vyvolá v těle vyplavení stresových hormonů, tak když teď o stresu píšu a vzpomínám, jak se cítím před závody nebo před zkouškou, srdce mi začalo bušit rychleji a pumpuje mi více krve do oběhu, zrychlilo se mi dýchání. A to je důkaz, jak moc je důležitá vizualizace - představovat si, jak úspěšně překonáváme trať, nikoliv jak končíme v pasti. Naše tělo se řídí obrazy v našem mozku, a pokud tam vidí, jak pes míří do díry tunelu, navede ho tam. Že jsme se ve skutečnosti báli diskvalifikace a chtěli jsme psa navést na kladinu, to ke svalům nedoputuje.

Můžeme lhát psům?
Obvykle se říká, že pro psy jsme špatní lháři. Musí to být pravda, když dokáží doktoři Thomkins, Ekman a další odborníci z mikrovýrazů poznat, co si sami neuvědomujeme, že na sebe prozrazujeme, pak to musí psy, kteří jsou přirozeně mnohem citlivější na řeč těla, přímo bít do očí. Pokud se podíváte na dokument Secret Life of Dog, zjistíte, že lidé mají tendence vyjadřovat emoce hlavně pravou polovinou tváře, a proto lidé při kontaktu s jinými lidmi zamíří pohled na jejich pravou polovinu tváře. Ale při studiích se psy se ukázalo, že při pohledu na různé fotografie se dívají náhodně doprava i doleva s výjimkou lidské tváře, kdy jejich pohled zamíří doleva (tedy na pravou tvář člověka čelem k nim). Je to celkem logické, člověk byl ve vztahu k vlkům a psům predátor a přežití domestikovaných psů tak záviselo na tom, aby se včas uklidili do bezpečí, pokud se člověk rozčílil.

Štastné myšlenky
Ale moje hypotéza je následující - pokud uměle navozený výraz tváře dokáže vyvolat v těle odpovídající reakci a my danou emoci skutečně cítíme, nedokáže náhodou přesvědčit o pravdivosti naší řeči těla i psa? Schválně si zkuste zaexperimentovat se svým psem. Až to bude příště vypadat, že jde trénink z kopce nebo že se pes něčeho lekl, nedělejte si obavy, jak to dopadne. Myslete na něco šťastného včetně toho, jak vypadá váš šťastný obličej, když děláte něco, co vás baví, a kdo ví, třeba vám dá Petr Pan vílí prach a odletíte do Země Nezemě.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 23. 06. 2013 | 4154 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server