Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Návrat do sportu po tréninkové pauze

Dáváte ve svém sportu sezónní pauzu? A řešíte nějak úpravu tréninkového režimu po jejím skončení? Na tyhle myšlenky mě přivedl poslech lekcí kanálu Physio Matters, kdy při otázkách bolesti kolenou (konkrétně femoropatelárním syndromu) vzpomněli výskyt nebo zhoršení obtíží u sportovců, kteří si přes Vánoce dají volnější režim jak v pohybu, tak ve stravování, po návratu do sportu se jejich tělo nestihne přizpůsobit a výsledek je bolestivost kolenou.A já od začátku ledna přemýšlím, čím to, že ke mně začalo chodit tolik lidí napříč věkovými kategoriemi a profesemi s bolestmi kolenou, která začala bez zjevné příčiny. Pro sportovce zvýšenou zátěž představuje zvýšení intenzity tréninku, ale pro běžného člověka sedavého to může být i chození po obchodech při shánění dárků, vaření pro rodinné návštěvy a následné konzumování navařeného jídla.

Když příklad z lidského sportu vztahneme na naše čtyřnožce, můžeme se dobrat podobných závěrů. Šest až osm týdnů dlouhá pauza od hlavního sportu je vhodná pro zhojení případných mikrotrhlin měkkých tkání. A i když se předpokládá, že člověk pokračuje v procházkách a výletech a domácím posilování, tak je vhodné najet ihned do normálního tréninkového režimu jako před pauzou? Běhat například na agility ihned dlouhé parkury (pokud je to váš styl tréninku) na standardně vysokých překážkách? Honit psa po flyballové dráze v co nejvyšší rychlosti? Skákat salta při chytání disků?

Jestliže by bylo vhodné zátěž dávkovat postupně, jaké kroky po jak dlouhou dobu zvolit?

Postupný návrat do sportu můžeme očekávat i po pauze kvůli zranění, operaci nebo třeba březosti a porodu. Například u lidí po ruptuře předního zkříženého vazu se riziko opětovného poškození po operaci snižuje o 51% s každým měsícem mimo sport (který vyžaduje skoky, točení a prudké změny směru) až do doby devíti měsíců od operace. Stejně tak bylo významené, aby čtyřhlavý sval stehenní byl co do síly symetrický s nepostiženou končetinou. I když má pes o dvě končetiny více, než člověk, stejně bych očekávala, že začít naplno sportovat s asymetrickými končetinami s sebou přináší riziko opětovného zranění.

Hodně štěstí a zdraví v nové sezóně.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 28. 01. 2018 | 1090 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server