Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Klikání s profíkem
Sedím v autě za volantem, ale z cesty moc nevnímám, mám přepnuto na autopilota, a tak je dobře, že v půl deváté je na jižní spojce relativně malý provoz. Vychutnávám si pocit, který občas mívám po přečtení nějaké myšlenky v knize. U Karen Pryor jsem na dvacáté stránce knížku zavřela a musela si věci trochu urovnat. Tolik informací nahuštěných na malém prostoru je občas ohromující. Po coaching call se Susan mi ještě druhý den hučí v hlavě. A stejné pocity mívám i po akci s panem doktorem Šustou.

Možná to víte a možná ne, ale Šimona Drábková domluvila po teoretických přednáškách a besedoseminářích i praktické lekce se psy. Vzhledem k ceně, která o dost převyšovala cokoliv, co bych byla ochotná dát za agility, jsem se chtěla přihlásit jen na jeden trénink ze série čtyř. Chvíli to vypadalo, že se nevejdu, ale štěstěna se na mě usmála, a i když jsem trochu bojovala s rozvrhem ve škole, jedno místo na nás s Hobitem vybylo.

Je relativně těžké trénovat si sám, i když si člověk vede deník, lekce si natáčí a založí efektivní konferenci. Dostala jsem vynadáno za věci, které ostatním sama zakazuji, ale u sebe je ignoruji. Když je člověk uprostřed postupu, není snadné podívat se na něj zároveň nezaujatě zvenčí. A proto je dobré být alespoň čas od času pod dohledem trenéra (a objektivu kamery). Až mě překvapilo, kolik se u mě za ty roky vytvořilo stereotypů a pověrčivého chování či názorů, jak moc je v některých případech moje myšlení uzavřené v krabici.

V jednom z rozhovoru dostal Bob Bailey otázku, co by měl člověk udělat, aby se stal lepším trenérem. První podmínku, tedy naučit se základy, myslím většina z nás jakž takž zvládá, i když s tou aplikací to občas pokulhává. Myslela jsem si, že na rozvinutí mechanických dovedností jsem pracovala dost, ale když jsem poslouchala instrukce, co všechno bych měla s clickerem, pamlsky, psem a dvěma krabicemi dělat téměř zároveň, musela jsem se hluboce zamyslet, jestli snad působím dojmem chobotnice. Jak ovládám načasování, kritéria a rozvrh odměňování celkem vystihuje prohlášení "Do ******, zase jsem klikla za něco, co jsem nechtěla." Hopla. Ale obecně si myslím, že je nejvíce je opomíjené čtvrté pravidlo - pozorujte kriticky.

rozlišování krabiček podle pachu

Kolikrát jsem měla jasno v tom, proč pes udělal tu nebo onu chybu, jenže to pan doktor okomentoval úplně jinak, než jsem čekala. Ale ve chvíli, kdy to řekl, to vypadalo úplně jednoduše, asi jako když Gandalf pochopil hádanku na dveřích do Morie. Právě při pozorování si s námi naše oči umí pěkně pohrát a vidí spíš to, k čemu v myšlenkách už předbíháme, než co se skutečně odehrává. A jak je zkreslené naše vnímání, když jsme uprostřed dění, o tom už vůbec nemusím mluvit, kolikrát bychom se s trenérem do krve hádali, že jsme povel dali včas a rukou ukázali na překážku správně, zatímco na videu pak zjistíme pravý opak.

A pro mě jako člověka, který velkou část času věnuje i trénováním jiných týmů, byl úžasný přepych a relaxace soustředit se pro jednou víc na sebe a svého psa, nechat si poradit někým jiným. Hobitek byl naprosto fantastický, cvičil soustředěně a odcházel jedině ve chvíli, kdy jsem se přestala soustředit já kvůli špatnému zvládání prostředí na mé straně a opět situace, kterou pravidelně vytýkám ostatním.

Asi vás proto nepřekvapí zjištění, že jsem se hned přihlásila na další týden, když nám ve škole řekli, že odpadá cvičení, se kterým se mi trénink kryje. Dál už mi to bohužel, nebo možná bohudík, nevyjde, protože tolik luxusu by mohlo jednoho rozmazlit.

Ovšem pokud vás to zaujalo a chtěli byste cvičení zkusit, můžete se rozhodnout i pro místo diváka. Je to o něco levnější a informace získáte srovnatelné. Samozřejmě, že jsem dostala komentář a radu k problému, na kterém jsem se zasekla, ale i při pozorování ostatních jsem se často ptala sama sebe, jestli náhodou nedělám podobnou chybu, nebo jestli nemá můj problém u jiného cviku stejnou příčinu, jako u právě cvičícího týmu. A už jen samotný způsob, jakým pan doktor formuluje komentář k dění na place je velmi poučný.

Já si mezitím začnu dělat seznam otázek, které bych si potřebovala ujasnit. A až jich bude dost, začnu šetřit na další besedoseminář. Ještěže alespoň ty Přivolávače budu mít zadarmo.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 12. 02. 2013 | 4022 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server