Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Ketschker - absolutní top spin

Absolutní top spin, to je top spin provedený ad absurdum. Je to můj osobní název mé osobní otočky (alespoň myslím, že jsem jí zatím u nikoho neviděla), která z top spinu vychází, ale používám pro jiné příležitosti. Pro mě to ani moc otočka není, protože já většinu z ní prostojím a nechám točit se Waye. Používám ji na překážkách, které se jdou v točení o 180° a pak se pokračuje směrem, odkud se vybíhalo, nebo se ještě dále točí. Vymyslela jsem ho a rovnou ho použila na jedněch závodech na hře od Jitky Novotné (série překážek #2 - #4 a #9 - #8).

Hra od Jitky Novotné

Moje myšlenkové postupy byly následující:
1) Musím dát psovi nějak najevo, že se bude prudce točit a nejde se na překážku dopředu.
2) Až půjdu s rozběhem, nestihnu v-set, a stejně je nevýhodný, protože pes pak na další překážce skáče moc šikmo.
3) Kvůli velkému oblouku nemůžu použít točení na ramena.
4) Když se nebudu tolik točit, bude mít kratší oblouk.
5) Hm.
6) Jsou tady dvě cvičné překážky, Wayi pojď něco zkusit.
7) Když dám takhle ruku a řeknu stranu a pak takhle ruku a řeknu stranu a zase tuhle ruku a řeknu stranu...
8) Hmm..
9) Tak ještě jednou na druhou stranu.
10) Hmmm...

Ten den se nám ještě nevedlo, ale od té doby používám ATS stále častěji, i když jen na tréninku, protože teď nezávodím. Ale už je v takové formě, že bych se s ním nebála ani na závody. Prakticky to vypadá tak, že stojím mezi dvěma skokovkami, jsem čelem otočená k Wayovi, mám zdviženou ruku blíž k překážce, kterou má právě skákat a už z dálky volám stranu, na kterou se má točit. Jak skáče přes překážku, natáčím se na druhou skokovku a zdvihám druhou ruku. Way už díky včas zavolané straně skáče do oblouku za má záda a rukou mu ještě potvrdím, že má jít opravdu skokovku. Mám tak dost času a místa pohodlně se rovnou rozeběhnout dopředu nebo ještě stahovat mezi bočnicemi, podle toho, kam trať následně vede.

Myslím si, že absolutní top spin není tak přirozená otočka jako top spin, který při správném navedení zvládne každý pes bez předchozí přípravy. I když s trochou průpravy to není tak nepřirozené, jak se může na první pohled zdát, naopak si myslím, že by to mohlo velmi vyhovovat psům, kteří jsou zvyklí běžet po parkuru sami a řídit se slovními povely (bez nich by vedení tělem bylo asi příliš nejednoznačné). Nepřirozené to je hlavně pro psovoda, který není zvyklý na parkuru stát. Mně třeba nevadí top spin, ale nedokážu ustát blindcross, který je naopak pro jiné úplně přirozený a dokáží ho nacpat všude.

Po té první hře, kde jsem si to zkoušela rovnou naostro, jsem se rozhodla absolutní top spin ještě procvičit nejdříve na zemi a až pak na překážkách. Největší problém je u něj to, že psa jakoby stahuji před sebe (jako to například dělám i flase turnu), ale přitom chci, aby mě oběhl. Protože Way mě umí obíhat z dogdancingu, při nácviku jsem toho využila. Odložila jsem si Waye, poodešla jsem pár kroků před něj, otočila se k němu čelem, zavolala jsem ho k sobě a pozadu jsem se rozeběhla pryč. Když se ke mně Way přiblížil, volala jsem povel pro oběhnutí a zároveň jsem mu ukázala rukou, kudy mně má oběhnout. Jakmile to udělal, rozeběhla jsem se dopředu a hodila mu tam míček, takž se naučí startovat co nejrychleji. Několikrát jsem to zopakovala, až mu stačil charakteristický pohyb rukou a oběhl mě. Na překážkách mu neříkám povel pro obíhání, ale stranu, na kterou se má na skokovce otočit. Funguje to velmi dobře, zvláště, pokud mám možnost udělat si před první překážkou v-set, aby Way už skákal do oblouku.


h ttp://www.youtube.com/watch?v=0qSd_c4CQXE

Ketschker je pojmenovaný po něměckém závodníkovi Jürgenu Ketschkerovi a v současnosti patří k celkem oblíbeným a často využívaným otočkám závodníků z různých zemí. Níže se můžete podívat na sestříhané video z Mistrovství Evropy border collií.


http://www.youtube.com/watch?v=CjVO4CJ0nLI&feature=related


Související články:
Jak jsem přešla na temnou stranu (09.08.2012)
Rearcross snadno a rychle - část první (01.05.2010)
Top Spin (09.06.2007)
FT - False turn (09.06.2007)
V-set (09.06.2007)
SEM a TAM (09.06.2007)
VPŘED (09.06.2007)
BC - Blindcross (09.06.2007)
RC- Rearcross (09.06.2007)
FC - Frontcross (05.05.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 09. 06. 2007 | 6377 přečtení | Počet komentářů: 1

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server