Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Kamera, klapka, jedem!
Agiliťáci mají rádi videa. Občas to na závodech vypadá, že se koukáme na běh jen přes hledáček kamery. Je krásné mít památku na povedený běh, který pak zveřejníme na svých stránkách. Ovšem ti nejzkušenější využívají videa jako významné výcvikové pomůcky.

Proč si točit tréninky a závody

S natáčením videí je relativně dost práce. Za prvé potřebujete nějaké to elektronické náčiní, které umí dělat záznamy. Pak se hodí i úložný prostor na počítači. Jak natočení, tak zpracování videa vyžaduje čas. Hodí se i program, ve kterém se dají videa upravovat. Proč se s tím vším vlastně obtěžovat?

První věc, kterou se člověk na cvičáku učí, je, že všechny chyby jsou chybou psovoda, nikoli psa. Psovod ovšem v zápalu běhu může často dospět k podezření, že mu pes snad dělá naschvály, když vběhne do špatné díry tunelu, mine náběh do slalomu nebo neustále shazuje. Ač trenér dokáže identifikovat a prozradit psovodovi příčinu takových chyb, na videu se člověk může přesvědčit sám na vlastní oči, že skutečně stál úplně nemožně, takže pes správnou díru tunelu neviděl, a povely říká v tu nejméně vhodnou chvíli, proto jdou nohy nad skočkami dolů.

Ještě důležitější je natáčet si tréninkové lekce, pokud trénujete sami někde doma. Druhé oči trenéra si budete muset u videa nahradit. Zkušení trenéři doporučují natáčet si alespoň jednu tréninkovou lekci týdně.

Bylo by ideální, kdybychom si všichni vedli tréninkové deníky, ale ne každý si k tomu dokáže najít čas, vůli, nebo systém. Natáčení a zálohování videí z tréninkových lekcí zaměřených na nějaké téma je jednou z možností, jak si vést tréninkový deník a netrávit s ním mnoho času mimo tréninkovou lekci samotnou.

Vybavení

Obvykle potřebujete přístroj, který umí natáčet video. Může to být kamera nebo foťák, ale v nouzi jsem použila i mobil. Na závodech dnes i vidíte, jak se lidé natáčí na tablet či laptop. Na běžné domácí natáčení není potřebné mít super drahou a dokonalou kameru, mě vyhovuje malá, skladná a podle reklamy i super odolná, protože se mi musí vejít do psího batohu a přežít moje zacházení, které rozhodně není v rukavičkích. V dnešní době dává většina lidí přednost natáčení fotoaparáty. Doporučuji pořídit si přístroj, který bude nahrávat video na kartu, protože pak si ho snadno i bez kabelů stáhnete do počítače.

Jestliže nemáte ve svém blízkém okolí ochotného člověka, který s vámi bude trpělivě absolvovat tréninky a nebude vás znervózňovat významnými pohledy na hodinky, pokud se mu bude zdát, že vám to trvá už dost dlouho, pak rozhodně užijete stojan na kameru. Na závodech nebo intenzivce můžete využít pomoci kamaráda, obvykle za protislužbu, ale domácí tréninky si bez stojanu neumím moc představit.

Pak už zbývá nějaký program na úpravu videí v počítači. Není to bezpodmínečně nutné, hodně pomáhá i jen zhlédnutí videa v kameře samotné. Ale na počítači si pak můžete prohlédnout video zpomaleně, aby vynikly detaily chyb pouhým okem nepostřehnutelné, nebo si srovnat efektivnost různého vedení na jedné sekvenci. Stříháním videa můžete vynechat dlouhé pasáže příprav a odměňování, titulky si můžete poznamenat přímo do videa, kdy bylo točeno nebo kolikátá je to lekce na dané téma.

Pár poznámek z praxe

Jak už jsem psala, natáčení tréninkových lekcí je velmi užitečné. Ale když jsem s tím začínala, tak mi to trénink spíš komplikovalo, protože jsem kromě psa musela sledovat i další věci. Jako většina mechanických a plánovacích dovedností i filmování potřebuje trochu zvyku. Zkusím napsat, co se mi osvědčilo.

1) Umístění kamery
Na videu by měl být vidět pes, případné pomůcky nebo překážky, se kterými cvičíte, umístění odměn. Když máte ochotného a trpělivého kameramana, je to výhra v loterii. Sám se dorovná, podle toho, jak se zrovna pohybujete, a nemusíte se o to už starat. Pokud ale natáčíte se stojanem, nejdříve se podívejte, jaký prostor objektiv zabírá. Pokud máte vyklápěcí displej, můžete si ho otočit o 180°, abyste se viděli, i když jste před kamerou. Pokud se pes během cvičení dostane mimo zorný úhel, nebo svým tělem zakrývá, co zrovna dělá, tak nepřerušujte zbytečně cvičení, pokud mu jde dobře. Raději využijte nejbližší tréninkové pauzy k tomu, abyste si prostor upravili. Pokud nemůžete displej natočit, tak po pár pokusech cvičení přerušte a zkontrolujte, jestli je vidět to, co potřebujete. Hlavně psa netahejte násilím do záběru.

2) Nechte kameru běžet
Než aby člověk každou chvíli chodil ke kameře, aby ji vypnul a zapnul, tak je pohodlnější zapnout natáčení, než vytáhnete psa, a vypnout ho, až mu dáte volno. V rámci tréninku byste měli být celou dobu soustředění na psa, abyste nepropásli správnou chvíli na odměnu. Neustálé odbíhání ke kameře vás bude jen rozptylovat. Dlouhé úvodní nebo závěrečné hraní pak klidně přeskočíte.

3) Udělejte si přestávku na zhodnocení videa
Natáčení tréninku či závodů má smysl jen tehdy, když se pak na video podíváte. Pokud začínáte učit psa něco nového nebo zkoušíte pro vás novou tréninkovou metodu, pak je možné, že ne všechno bude dokonalé. Prevencí proti hromadění chyb jsou krátké tréninkové lekce, kdy si nejdříve pohrajete se psem, a pak zkontrolujete video. Díky tomu včas chyby odhalíte a trénink upravíte. Na závodech se můžete podívat, proč pes vlastně shodil tyčku, skočil zónu nebo vběhl do špatné díry tunelu. Způsobil to pozdě vydaný povel, byli jste na špatném místě, překvapila psa cizí překážka? V dalším běhu si na to můžete dávat větší pozor.

4) Nenechte se kamerou znervóznit
S natáčením jsem víc začala, když jsem byla v kurzu u Susan Garrett, takže jsem se snažila, abychom dělali velké pokroky a na ostatní zapůsobili. Protože jsem ale chtěla příliš moc příliš rychle, většinou jsme moc nepostupovali a pes nebyl tak nadšený. Takže jestli jako já trpíte nervozitou i z potencionálního publika, připomeňte si, že pokud nebudete chtít, video nemusíte nikde zveřejňovat. A je to dobrá průprava na intenzivní tréninky u cizích trenérů nebo závody.

5) Zálohování videí
Není na škodu si videa ukládat. Někdy se člověk k tréninku nedostane nejen celé dny, ale i týdny. Pak si zhlédnutím videa osvěžíte, jak pes danou věc chápe a co vy potřebujete za mechanické dovednosti. Nebo si na konci své cesty připomenete nešikovné začátky. Nebo se vám pak videa budou hodit pro inspiraci v tréninku s dalším štěnětem. Při ukládání videí změňte název souboru tak, aby bylo na první pohled jasné, co na klipu uvidíte. Já mám ráda formát datum – pes – téma, například "20120801_way_hryklec".


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 29. 04. 2013 | 5385 přečtení | Počet komentářů: 2
Komentář ze dne: 02.05.2013 16:31:15     Autor: [tlerl] - Tomáš Lerl (tlerl@atlas.cz)
Titulek:
A pro zálohování doporučuji opravdu velký disk. Sice po nástupu kamer s horší kvalitou záznamu už nároky na kapacitu nejsou takové, ale i tak 1Tera disk není nic moc.

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server