Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Jaký rozdíl může týden udělat
Neměla jsem v úmyslu psát další článek o trénincích s Šustou, protože všeho moc škodí. Říkala jsem si, že dost už bylo příkladů mojí trenérské neschopnosti a pro změnu by to chtělo i nějaké dobré příklady. Ale... nedá mi to.

Minulý týden na tréninku v Jenštejně Aygo většinu svého tréninkového času pročmuchal. Je to chování, které se mi tam více či méně objevovalo už několik týdnů, kdy neměl zájem o hračky, plival pamlsky, nechtěl cvičit a jen čmuchal, popřípadě chodil kontrolovat fenky v klecích. Dřív se mi ještě dařilo ho rozehrát, ale minulý týden jsem jeho pozornost mohla získat jen tak, že jsem mu zvedla hlavu od koberce (což při jeho velikosti znamenalo zvednout celého welsh corgiho).

Takže, co s tím? Jela jsem domů a přemýšlela, jako už častokrát před tím, v čem může být chyba? Proč pes, který v půl roce chodil bez problémů na přivolání cvalem, ve dvou letech ani nezvedne hlavu od země? Proč se na mě za celou procházku nepodívá, proč odchází z tréninkové lekce, proč plive pamlsky, když jsem si myslela, že tenhle problém jsem už dávno vyřešila?

Historie tréninku je důležitá. Vadilo mi, že nevím, kde jsem udělala chybu, protože jsem nevěděla, jak se jí mám vyhnout. Ale příčina není všechno. Jedna z věcí, kterou mám na clicker trainingu ráda, je ta, že se soustředí na chování, nikoliv na jeho příčiny (tak jednoduché to bohužel vždycky není, ale dost často se to zjednodušit dá). Zvíře se chová tak a tak. Já chci, aby dělalo tohle a tohle. Jak mám postupovat, abych toho dosáhla? K tomu se hodí jeden citát od Maria Robinson: "Nikdo se nemůže vrátit a udělat nový začátek, ale každý může začít dnes tvořit nový konec."

A tak jsem začala. Dohledala jsem si v Clean Runu články o čmuchajících psech a přečetla si je. Našla jsem si články od Jane Killion a jejích Létajících Prasatech a znovu rozečetla její knížku. Podívala jsem se na videa tréninku v Jenštejně a pozorně poslouchala všechno, co František říkal. Pustila jsem si od Susan webinář o rušivých prvcích.

Mezitím jsem vymyslela tak deset teorií, proč se Aygo chová, jak se chová. Nevím, která z nich je správná, nebo jestli jsou správné všechny. Protože všechny vedou ke stejnému závěru: Čmuchá proto, protože ho cvičení nebaví.
Řešení: Zařídit to tak, aby ho cvičení bavilo.
Jak to udělat: A tady padla kosa na kámen.

Každý trenér psů vám řekne, že není problém naučit něco psa. Obtížné je naučit něco psovoda. Psovod má předsudky, přehnaně vysoké nároky, je líný, je se vším věčně nespokojený, snadno se může zklamat. Existuje mnoho metod, jak něco naučit psa, ale metoda musí vyhovovat jak psovi, tak psovodovi. Znám postupy, jak pracovat na přivolání. Nedodržovala jsem je, protože mě nebavily.

A tady je ještě jeden dílek do skládačky - z myšlení "musím" (musím ho přesvědčit pro hru, musí si sednout, když jsem to už řekla...) jsem se přesunula do "bylo by fajn, kdyby se cítil tak v pohodě, že by chtěl" (si hrát, si sednout).

Proč je to tak důležité? Je to totiž v kostce celý rozdíl mezi pozitivním a negativním posilováním. Musím udělat úkol, jinak zítra ve škole dostanu pětku. Musím psa rozehrát, jinak budu Špatný Psovod. Provádím chování, abych se vyhnula nějakým nepříjemným důsledkům. To je nagativní posílení. Kdybych využila ilustrací, které má František na semináři, tak se bodu mínus (musím) snažím dostat do bodu 0 (mít klid).

negativní posílení

Takhle jde něco naučit, ale obvykle k dané činnosti nemá jedinec moc kladný postoj. Proto je lepší cvičit pozitivním posilováním - z bodu 0 se dostat do bodu +. Udělat úkol, abych dostala pochvalu. Hrát si se psem, aby se mnou rád trávil čas. Nejsem motivovaná tím, že mám potřebu se něčemu vyhnout, ale tím, že chci něco získat. I když se to může zdát jako slovíčkaření, ve výsledku je rozdíl obrovský.

pozitivní posílení

Tady je několik změn, které jsem proto v tréninku udělala:
- cvičím víc s clickerem, aby byla komunikace jasná, ale hlavně proto, že na rozdíl od pochval ještě není otrávený;
- vyhradila jsem si na vycházky více času, abych nebyla ve stresu, že musím za hodinu vyrážet zas někam jinam; jak říká Susan Garrett a Bob Bailey - jak to tak, tak to je, a zabere to tolik času, kolik času to zabere;
- každý den si poctivě losuji jednu přivolávačskou hru. Hrajeme přivolávačské hry skoro neustále, ale tu, co si vylosuji, hrajeme víc;
- u veškerého nežádoucího chování jsem mu dala na práci něco jiného a cvičení hojně prokládám kontrolními cviky (další trik, který máme z přednášek a tréninků s Františkem Šustou). Kontrolní cviky jsou jednoduché cviky, které by měl mít pes dobře zažité, aby pro něj bylo snadné je splnit, získat odměnu a tím podpořit soustředění. Když vidím, že se blížíme do kritického bodu (zahneme za rok a uvidíme na psa za plotem), tak nejdřív dám pár sedů/lehů, pac, trpaslíka a opři, a teprve když je na Aygovi vidět, že se soustředí, mám šanci, že si i při spatření psa bude pamatovat, že mi má zůstat u nohy. Pokud bych do té situace vlítla s nesoustředěným psem, šance na úspěch tak velká není. Bez úspěchu není odměna a bez odměny není chování.

Pozorný čtenář si jistě všiml, že jsem si název článku vypůjčila od Susan (What a Difference a Week Makes!). Moje pokroky možná nejsou tak velké, ale pro mě jsou dostatečné. Sice cestou od domovních dveří k brance musím zastavovat, aby se Aygo vrátil k noze, ale neřve přitom a bere si pak celkem nadšeně pamlsky, místo, abych mu je nutila. Když do kontrolních cviků na procházce zařadím i dotyky ruky, tak místo toho, aby se rozštěkal a kousl mě, jako to měl ve zvyku několik posledních měsíců, se celkem v pohodě dotkne. A to nejdůležitější - alespoň část procházky Hobitek drží nos od země a rozesmátě se mně ptá, jestli už mám vymyšlenou další zajímavou hru a mohli bychom si ji zahrát.

Jestli vám termíny pozitivní a negativní posilování přišlo vysvětlené příliš stručně, což je pravda, protože jinak by článek mohl být i dvakrát delší, tak doporučuji navštívit přednášku doktora Šusty, v různých městech po celé republice jsou naplánované až do října (více informací na FB stránce, nebo kdo nemá Facebook, tak jsem sem vypsala alespoň ty, o kterých vím). Určitě nebudete litovat.

Co se týče související literatury, tak kromě výše zmíněné můžu doporučit i Touching Animal Souls od Gabrielle Harris.


28. 5., Pardubice - besedoseminář Jak odnaučit (odkaz)
30. 5., Jenštejn - praktická lekce (odkaz) 31. 5., Jenštejn - intenzivní trénink (odkaz)
4. 6., Pardubice - besedoseminář Práce se skupinou (odkaz)
6. 6., Jenštejn - praktická lekce (odkaz)
11. 6., Praha - Úvod do pozitivního posilování (odkaz)
12. 6., Praha - Pozitivní/negativní posilování v tréninku zvířat s Gabrielle Harris, trenérka mořských savců v Sea World v Jihoafrické republice (odkaz)
13. 6., Praha - Pozitivní/negativní posilování v tréninku zvířat s Gabrielle Harris, trenérka mořských savců v Sea World v Jihoafrické republice (odkaz)
15. 6., Praha - Mýty a fakta o koňském zaříkávání s Gabrielle Harris, trenérka mořských savců v Sea World v Jihoafrické republice (odkaz)
16. 6., Praha - Úvod do pozitivního posilování + Pozitivní posilování - hlubší podstata (odkaz)
21. 6., Brno - besedoseminář Jak naučit (FB stránka)
22. 6., Brno - besedoseminář Jak odnaučit (FB stránka)
25. 6., Plzeň - besedoseminář Jak odnaučit (odkaz)
7. 7., Praha - celodenní seminář (odkaz)
14. 9., Ostrava - Nová Ves, Úvod do pozitivního posilování + Pozitivní posilování podrobně (odkaz)
29. 9., České Budějovice - Úvod do pozitivního posilování + pozitivní posilování podrobně (FB stránka)
13. 10., Děčín
26. 10., Liberec - přednáškový den (odkaz)

A kdyby se vám nic z uvedeného nehodilo, další si určitě můžete domluvit - občanské sdružení Zaobzor.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 25. 05. 2013 | 5662 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server