Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Jak se byl Hobit masírovat

Zlobilo mě, že se můj vlastní pes ode mě nechce nechat masírovat. Drbat a hladit ano, ale jen trochu a jen někde, hlavně pozor, abych mu neukradla packu. Byla jsem přitom přesvědčená, že vzhledem k jeho pohybovému aparátu by mu pravidelné uvolňování svalového napětí prospělo. Takže jsem se zaradovala, když jsem narazila na páteční seminář o masážích vedený myoterapeutkou Galenova terapeutického centra Šárkou Janouchovou. Hobit se tedy vydal na mučící seminář.Šárka pojala seminář opravdu komplexně od pozorování postoje a pohybu psa na fotkách i na videu přes základy anatomie a fyziologie, až po masážní techniky a protahování/ pasivní pohyby. Rozpovídala se i o tom, jak lze masáží ovlivnit i vnitřní orgány, protože vše je propojené přes oběhový systém, který vyživuje každou buňku v těle. Procvičili jsme si základní univerzální hmat hlazení (efflourage), který podle intenzity a frekvence může sloužit jak u uvolnění a zklidnění psa, tak k zahřátí svalů a přípravě psa na akci. Vždy je praktické vyzkoušet si provedení hmatů na sobě a nějakém lidském kolegovi, který vám bude moci sdělit svoje pocity.

Ale i pes vám dá najevo, že mu je vaše práce příjemná nebo že jste se naopak dostali na citlivé místo. Šárka Ayga zhodnotila jako velmi staženého a bolavého, musela jsem postupovat velmi jemně a pozvolna, jinak okamžitě odcházel. Podle Šárčiných zkušeností často psi nedávají nepohodlí najevo fyzicky, ale jsou celkově podráždění, uštěkaní, bojácní a letargičtí, nebo naopak hyperaktivní a vůbec neumí odpočívat. Pes, který má bolesti, nebude mít chuť do práce a bude se stranit kontaktu s druhými psi, kteří hy do nějmohli vrazit, nebo bude ostražitý k cizím lidem. Pokud máte psa, který dlouhodobě nereaguje na vaše výcvikové snažení, neuškodí ho nechat vyšetřit veterinářem a odborníkem na pohybový aparát.

Kromě vyšetřování psa pohledem jsme si i zkoušeli rozpoznat zánět ve svalu pohmatem. Místo, kde zánět probíhá, je teplejší než okolí a je teplejší ve srovnání s druhou stranou. Zánět je přirozený léčebný proces, problém nastává, když není dost klidu na zhojení nebo je sval neustále namáhán a zánět přechází do chronické fáze.

Učili jsme i rolování, abychom uvolnili kůži, která může být přilepená na povázce svalu a neumožní tak svalu pohyb v plném rozsahu, což může mít za následek kompenzační přetížení v jiné části těla. Protože jsme se rolování učili ve škole sami na sobě, tak na vlastní záda vím, jak bolestivé může uvolňování srůstů být. Aygo má záda ve skoro stejně strašidelném stavu jako já, tak na mě často poulí oči, ale Šárka mi ukazovala, jak postupovat co nejcitlivěji. Někdy mají fyzioterapeuti skutečně trochu sklony k sadismu.

Terapii jsme končili pasivními pohyby/protahováním. Šárka tomu říkala pasivní pohyb, já to znám spíše jako protahování, kdy člověk vede končetinu do rozsahu psa a nechá psa, psy si svaly protáhl. Nikdy se se psem nepere ani nepřetahuje, protažení má také svaly uvolnit. Na závěr terapie člověk psa ještě pohladí a je hotovo.

Protože viděla jako častou příčinu potíží nerovnoměrné osvalení těla psa, kladla nám Šárka na srdce, abychom posilovali zadní nohy. Hodně psů má slabý zadek a proto má tendence přetěžovat přední polovnu těla - přední končetiny a krk. Rovněž jsou slabé svaly středu těla psa, tzv. "jádra" (core muscles). Posílení zadních nohou je možné pomalou chůzí, která donutí psa zatěžovat všechny čtyři nohy rovnoměrně nebo chůzí přes kavalety. Rozněž je vhodné protahovat zkrácené svaly, ovšem s krkem v přirozeném postavení, ohlížením se za pamlskem či pohybujícím se psovodem.


Poznámka pod čarou - psaní tohohle článku mi trvalo tak dlouho, že jsem mezitím navštívila i kurz Dornovy terapie vedený Ájou a Martinem Dunovými. Baví mě, když se z různých směrů dozvím stejné informace, Ájino povídání bylo i krásně provázané s věcmi, o kterých píše Gabby Harris. Na semináři se sešla prima parta pohodových lidí, krásně to běželo pod odborným dohledem Áji a jejích asistentů, kteří neúnavně přikládali pomocnou ruku k dílu a nikdo nebyl opominutý. V sobotu mi došlo, že Aygo v neděli oslaví čtvrté narozeniny a večer jsem tak trávila přípravou svého prvního raw dortu a bábovky, která se tentokrát povedla (hlavně proto, že jsem ji zbaběle osladila cukrem místo samotným ovocem). Škorgi měl narozeniny dost náročné, rovnala se mu pánev, jeden z obratlů i atlas, holky mu uvolňovaly svaly napjaté okolo lopatky, byl víc dobitý, než já (musela jsem upustit od svého původního plánu jít pak ještě cvičit). Připomnělo mi to, že mě vlastně fyzioterapie docela bavila, škoda, že se nemůže člověk rozčvrtit, aby mohl dělat všechno, co ho zajímá. V sobotu zase jedeme na další čuchací víkend, pokračování někdy příště.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 17. 03. 2015 | 3034 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server