Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Jak nás potkala torze žaludku

Jak lépe strávit nedělní večer než na veterině? Aneb psa má člověk proto, aby se náhodou nenudil.Takový normální den, nic zvláštního, kvůli změně času na procházce večer už za tmy, po večeři si psi jdou lehnout, ani nJak nás potkala torze žaludkuezkouší žádné vylomeniny. Najednou Evelýna začne pochodovat po kuchyni, naprázdno dávit a polykat, oblizovat podlahu, dokonce se snažila vyrvat a sežrat dlaždičku z podlahy. Tak to už se mi zdálo moc, ale snažila jsem se zbytečně neplašit, jet v neděli v půl deváté na veterinu, protože pes škytá, to nezní moc dobře. Ale když si lehla, tak jsem znejistěla, jestli má větší žebra kvůli večeři nebo kvůli tomu, že by mohla mít torzi.

V tu chvíli mi už nervy ruply, popadla jsem peněženku (bez peněz k veterinářovi nelez) a jely jsme do Vetcentra. Půl devátá se mi pořád zdála lepší než půlnoc. Mezitím se celkem uklidnila a málem jsem to otočila, když jsem si řekla, že alespoň zkusím někoho poprosit, aby ji prohlédl a uklidnil mě, že jí nic není. Naštěstí paní veterinářka byla podezřívavá, nechala Evelýně udělat rentgen břicha a už byla na kapačkách, aby se jí pro operaci zvednul tlak. V půl dvanácté jsem odjížděla domů, Evelýna spala, nepodařilo se jí zavést sondu do žaludku, takže kromě dilatace (rozšíření) žaludku tam byla i torze (přetočení). V noci tak při operaci uvolnili naplněné plyny v žaludku a žaludek ve správném postavení přišili tak, aby se už nepřetáčel. Naštěstí nebyla přetočená slezina a Evelýnu jsem si mohla druhý den navečer odvézt.

Teď pár slov o tom, co je torze žaludku, protože kdybych to sama neslyšela od ostatních, tak bych možná nezpanikařila a na veterinu neodjela. Jenže torze žaludku je stav, který je bez lékařského zásahu smrtelný. Většinou se vyskytuje u velkých psů s hlubokým hrudníkem, třeba právě u německých ovčáků, i když může být i u menších plemen. Co jsem si pak dohledávala, tak Evelýna není zrovna tabulkovou ukázkou. Spíše jsou postiženi starší než mladší psi, spíše psi než feny, častěji psi krmeni jen jednou denně. Riziko také zvyšuje stres při krmení a zvýšená fyzická nebo psychická zátěž hodinu před jídlem a dvě hodiny po jídle. Ten den Evelýna sice nic akčního v období krmení nedělala, ale pošuk při krmení je. Výrazným projevem je zvětšení dutiny břišní (na fotce výše je trochu vidět naboulení zadních žeber), neproduktivní zvracení nebo zvracení slin (u Evelýny mi to připomínalo spíš "škytání"), neklid nebo apatie, bledost nebo naopak zčervenání sliznic, nahrbení psa, zrychlené nebo namáhavé dýchání. Naplněný žaludek může utlačit krevní zásobení životně důležitých orgánů od ledvin až po srdce. Nekróza žaludeční stěny může vést k její perforaci a zánětu dutiny břišní.


Když jsem si nebyla jistá, jestli Evelýna předvede škytání i v ordinaci, tak jsem si to natočila na tablet.

Co se dá dělat, aby k torzi nedošlo? Snažit se omezit rizikové faktory spojené s krmením. Ale i tak může k torzi dojít. Takže rada, která se mi zdála nejlepší, byla sledovat psa cca 2 hodiny po krmení, aby se dalo včas zareagovat při podezření na torzi.

Webové stránky s informacemi o torzi: www.veterina-pisek.cz/, www.hkvet.cz/, thebark.com/.


Evelýna už je doma. Asi přemýšlí, jestli zákaz hraní myslím vážně.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 01. 11. 2016 | 3291 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server