Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Hádanky
Doučuji příležitostně angličtinu a pořád hledám na internetu inspiraci, jak ukázat dětem, že angličtina nemusí být jen nudná gramatika a moře slovíček. Už jsme tak překládali věci z Pána prstenů, disneyovek, Star Wars, Zeměplochy... Ani nevím jak, na internetu jsem našla sérii "hádanek" i s řešením. Když jsem se dívala na děti, připomnělo mi to, že i trénink psů tvarováním by pro ně měla být taková hádanka, která je zaujme a její řešení je pro ně přiměřeně obtížné. Jestli chcete otestovat svoje mozkové závity, vyzkoušejte:

Hádanka s mostem

Kdo nezvládá angličtinu: honí vás tlupa zombií, máte náskok, ale musíte se dostat za 17 minut přes most přes propast, jinak vás dostanou. Ovšem má to háček, jste čtyři a most je tak chatrný, že přes něj mohou jít maximálně dva lidé najednou. Máte k dispozici jen jednu lucernu, která stačí jen pro dva lidi, takže po mostě musí vždycky jít alespoň jeden člověk s lucernou. Jenže každému to trvá jinak dlouho - vy to zvládnete za minutu, asistentka za dvě, správce za pět minut a profesorovi to trvá deset minut. Jak to udělat, aby všichni byli na druhém konci mostu za sedmnáct minut?

Hádanka s chrámem

Jste skupinka devíti badatelů a nacházíte se ve skrytém v chrámu. Dva ze studentů obklopí zelený dým a protože je chrám prokletý, znamená to, že mohou ale nemusí ostatním lhát, aby se pokusili je přivést do záhuby. Zároveň se začne chrám bortit a podle přesýpacích hodin zbývá jen hodina, než se chrám zhroutí. Všichni prcháte, ale dostanete se na rozcestí a nikdo si nepamatuje, která ze čtyř cest je ta pravá ven. Když se rozdělíte, za dvacet minut dokážete prohledat chodby, za dalších dvacet minut se můžete vrátit a sdělit si, kdo má cestu ven, za posledních dvacet minut všichni mohou opustit chrám. Jenže nikdo neví, kteří dva studenti jsou prokletí, a není možné to nijak otestovat. Jak se tedy rozdělit a zjistit, která cesta je ta pravá?

Hádanka s čepicemi zajatců

Deset lidí zajmou mimozemšťané a rádi by si je dali k obědu, ale mají pravidlo, že nemohou sníst logicky uvažující a dorozumívající se bytosti. Vymyslí proto test - všichni se seřadí do zástupu od nejvyššího k nejnižšímu, takže každý vidí všechny před sebou ale ne za sebou. Všichni dostanou náhodně přidělenou bílou nebo černou čepici. Postupně od nejvyššího k nejnižšímu má každý říct jakou má jeho čepice barvu. Nesmí si nijak napovídat ani signalizovat, nesmí se otáčet ani vystupovat z řady. Jeden z deseti se může splést, aby je mimozemšťané pustili, pokud se jich splete víc, pak je mimozemšťané sní všechny. Jak byste se domluvili, abyste se zachránili?

Zelenooká logická hádanka

Šílený diktátor ovládá ostrov, na kterém je sto obyvatel. Každý může večer přijít a požádat hlídače, že chce ostrov opustit. Pokud má zelené oči, tak ho hlídač propustí, pokud má jinou barvu očí, skončil by ve vulkánu. Vtip je v tom, že zelené oči má každý, ale nikdo to neví - na ostrově nejsou žádná zrcadla ani vodní hladina a obyvatelé spolu nemohou komunikovat. Vidí se jen každé ráno na sčítání lidu. Ochráncům lidských práv se nakonec podaří diktátora přemluvit, že k obyvatelům mohou promluvit. Ale má dvě podmínky - mohou říci jen jednu větu a nesmí jim sdělit žádnou novou informaci. Ochránkyně tedy lidem řekne: "Alespoň jeden z vás má zelené oči." Uplyne první noc a všichni jsou dál na ostrově. Ale uplyne stá noc a ostrov je prázdný. Jak je to možné?


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 31. 05. 2016 | 2157 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server