Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Dogmata nejsou pro psa
Bára

V dnešním agility je populární běhat podle "někoho". Ten někdo by měl jezdit na mistrovství světa a nejlépe se tam alespoň v jednom běhu umístit. Je pak dobré k němu jet na seminář a od základů překopat celý svůj systém. A protože všechno dobře funguje, tak se pak nově nabyté vědomosti a schopnosti předávají dál.

Jsem na tom stejně, snažím se běhat podle systému Grega Derretta (protože říct, že podle něj běhám, by bylo značně nepřesné), dělám skokovou gymnastiku tak, jak ji znám z DVD a článků Susan Salo, a hry Susan Garrett teď hraju každý den (některé jsem sice hrála i předtím, ale proč kazit dobrý příběh).Přesto to neznamená, že se někdo snaží použít jeden metr na každého psa. Všichni víme, že každý pes i každý psovod jsou jedineční, a i když ty opravdu dobré systémy se dají použít u každého týmu, cesta ke stejnému výsledku se může lišit. Pro malé psy může být snazší proběhnout skulinou a trefit past, kam se velký pes ani nevejde, a u rychlého psa má zase psovod větší pravděpodobnost, že drobné zaváhání skončí diskvalifikací.

Někdy se ale může stát, že se člověk zbytečně křečovitě drží předlohy téhle velké osobnosti ve snaze neudělat chybu, a zapomene, že i když nejobvyklejším řešením v nějaké situaci je přetahování, tak konkrétnímu psovi by k pochopení pomohl spíš sáček pamlsků. Blind crossy a ketschkery jsou prima věc, ale když někdo nemůže běžet dost rychle, pak by mu spíše prospělo naučit psa pracovat samostatně a na slovní stranové povely. Někdy je lepší věřit svému vlastnímu zdravému rozumu. Věděli jste, že můžete mít srdce i na pravé straně hrudníku? Že většina z nás vypadá nějakým způsobem ještě nezanmená, že to tak je jediné možné řešení.

Je správné, když psovodi a trenéři hledají v okolí blízkém i vzdáleném nové přístupy k tréninku, protože poučit se z chyb někoho jiného je způsob, jak jejich důsledků ušetříme vlastního psa. Jen člověk nesmí zapomenout, že trénování psa není recept, kde jsou vyjmenovány všechny ingredience, a pak popsán detailní postup, jak výrobek dokončit. Mnohem více připomíná hru, která má svá pravidla, ale samotná realizace záleží na hráčích samotných.

prohlídka

Když někdo přejímá cizí principy, musí pochopit, na jakých stojí základech, aby pak sám dokázal reagovat na odchylky od běžného stavu. Trénink probíhá v závislosti na tom, co potřebuje pes (a psovod) získat do budoucna. Například v rámci Přivolávačů jsme měli zakázáno klikat psovi za dotyky rukou, když jsme je učili. V Puppu Peaks se pak objevilo video, kde Susan Swaggerovi za dotyky schválně klikala, a když se tomu někdo divil, vysvětlila, že hlavním účelem lekce v tomhle případě nebylo naučit štěně dotyk ruky, ale naučit ho významu clickeru. Ani ti nejlepší trenéři nevypracují metodiku a tu pak nechají beze změny, protože každý trénink je (nebo by měl být) dynamický a reagovat na okolní podmínky - rozhodčí vymyslí nový prvek a donutí tak psovoda přijít s novým řešením.

Takže směle do toho, nebojte se pracovat a experimentovat s informacemi, které získáte, váš pes vám vždycky řekne, jestli vaše rozhodnutí bylo správné, nebo ne, a každá chyba, kterou uděláte a napravíte, z vás udělá lepšího trenéra.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 24. 01. 2012 | 5821 přečtení | Počet komentářů: 7
Komentář ze dne: 24.01.2012 18:42:10     Autor: neregistrovaný - Zbyhněv Cmiel (zbyhnevcmiel@gmail.com)
Titulek: Dobrý článek
Myslím, že jste trefila hřebík na hlavíčku. Článek se mi líbí.

  
Komentář ze dne: 27.01.2012 08:11:05     Autor: neregistrovaný - Kristina Mscková (@)
Titulek: Re: Dobrý článek
Absolutne súhlasím!

    
Komentář ze dne: 27.01.2012 16:39:54     Autor: [KaTachyon] - Katka (KaTachyon@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Dobrý článek
Moc díky, to mě těší :-)

Komentář ze dne: 29.01.2012 15:29:38     Autor: neregistrovaný - Hanďa a čivací smečka (bohmova.hana@tiscali.cz)
Titulek: Krásně napsáno
No hurá, konečně si nepřipadám jako osamělý kacíř, když se snažím především pochopit systém a princip a ten potom přizpůsobit sobě a svým živočichům :-)
Vlastně jsi vyjádřila mou dlouho protlačovanou myšlenku, že každý tým (psovod a pes) si hledá vlastní výcvikovou cestu a že jen kopírovat něčí styl nestačí.
A jinak jsi fakt spisovatelský talent!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server