Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Co mě napadlo při čtení Labyrintu pohybu 1

Únava ze soustředění



Pátá kapitola Labyrintu pohybu se věnuje obratnosti a učení pohybu. Zmiňuje, jak usilovné soustředění se na novou informaci nebo dovednost vyčerpává člověka jak mentálně, tak fyzicky. Opakováním se pohyb zautomatizuje, člověk na něj již nemusí tolik myslet a provádí ho ekonomičtěji. Oblíbeným příkladem je řízení auta nebo tanec. Ze začátku člověk musí myslet na každý pohyb, časem už zvládne otočku nebo zařadí zpátečku, aniž by složitě přemýšlel, která část těla se má pohnout první. (Kdo nikdy nechodil do tanečních nebo nedělal řidičák, ten si musí najít vlastní příklad.)

Nicméně tohle mentální vyčerpání vede k chybám, které mají jen velmi malou pravděpodobnost, že se budou opakováním lepšit. Pes například ke konci intenzivního tréninku nebo celodenního tábora začne shazovat, skákat áčko, které má sbíhat, nebo se mu v dogdancingu či obedienci začnou plést cviky. Nefláká se úmyslně, prostě mu došly fyzické a psychické rezervy. Stejně jsou na tom i psovodi - pozdě dávají povely, zapomenou trať nebo se otočí na špatném místě.

U takových chyb z únavy uděláte lépe, pokud skončíte něčím jednoduchým a naordinujete si odpočinek. Až bude pes zase plný sil, zjistíte, že není co opravovat, protože pes už chybu nedělá.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 20. 09. 2018 | 632 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server