Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Protahování & Posilování: Obecné zásady
Pes v pohodě

Dívejte se, co udělá váš pes po dlouhém nehybném ležení. Pravděpodobně se nejdříve "ukloní" a protáhne si přední část těla, pak nechá zadní nohy na místě a popojde si předníma, takže protáhne zadní část těla. Strečink (protahování) uvolňuje tělo, podporuje krevní oběh, zlepšuje koordinaci, umožňuje volnější a jednodušší pohyb, pomáhá psovi, aby si uvědomoval svoje tělo a pomáhá majiteli, aby lépe poznal svého psa a jeho možnosti. Měl by být automatickou součástí tréninků a závodů, aby se omezila možnost zranění a pes se po námaze dříve zregeneroval.Psa protahujte, až když je trochu zahřátý - sám si nejdříve trochu rozhýbal svaly. Psi se mohou protahovat ve stoje, v sedě nebo v leže na boku, důležité je, aby se cítili uvolněně a pohodlně. Protažení je plynulý pohyb, ne trhavý, a psovi by se mělo líbit. Pokud se pes nedokáže uvolnit, je lepší nic neprotahovat, kdyby měl zatnuté svaly, mohli bychom mu ublížit. Pokud protahujeme příliš, nervový reflex bude stal stahovat, tím se sval zkracuje a může dojít ke zranění, proto je nutné, aby byl pes uvolněný. Když se pes brání, opatrně zkuste sval protáhnout znovu. Pokud se stále brání, může to znamenat, že ho špatně držíte a jemu to je nepříjemné (někteří psi jsou lechtiví), nebo to může ukazovat na zranění. Nechte někoho jiného, ať vašeho psa protáhne, pokud se to nezlepší, už psa neprotahujte, dokud nevyloučíte možnost zranění. Většina protažení trvá 15 - 30 sekund (cokoli nad 15s je dobré) a každý sval by se měl protahovat třikrát. Na obou nohou protáhněte stejné svaly, představte si, že byste měli jednu nohu uvolněnou a druhou ztuhlou, jak by se vám asi pohybovalo? Nemusíte před každým tréninkem a během protahovat všechny svaly, ale alespoň některé určitě, ty nejvíce namáhané nebo nejrizikovější.

Slovníček:
Flexe (ohnutí) - nazývá se tak pohyb, kdy se zmenšuje úhel kloubu. Když se člověk chce napít a dává si skleničku k ústům, ohýbá loket a zmenšuje tak úhel kloubu. Příklad flexe zadních nohou je u psa sednutí. Protahují se tak svaly natahovače.
Extenze (natažení) - je opak flexe, úhel kloubu se zvětšuje, například když se natáhneme pro kliku u dveří, abychom si otevřeli. Protahují se svaly ohybače.
Abduction - kloub se pohybuje od střední linie těla, například když chceme udělat provaz.
Adduction - pohyb ke střední linii těla, když překřížíme nohy.

Omluvte mně prosím, že používám anglické názvy, nejsem si jistá přesnými českými ekvivalenty a na tyhle jsem zvyklejší. Zároveň musím zdůraznit, že nejsem veterinář a svoje poznatky čerpám ze článků a videí fyzioterapeutky Deborah Gross Saunders. V případě jakýchkoli pochybností neváhejte konzultovat veterinárního lékaře.

Tip: Pro mého psa je protahování nesmírně nudná záležitost a abych ho odměnila za jeho trpělivost, láduji ho pamlsky. A abychom udržovali zdravý životní styl, ty pamlsky by měly být nízkokalorické ;-)


Související články:
Co mi došlo při stříhání videa (06.12.2012)
P&P: Bederní páteř (21.02.2008)
P&P: Hrudní páteř (20.02.2008)
P&P: Krční páteř (18.02.2008)
P&P: Rameno (17.11.2007)
P&P: Prsty (12.11.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 11. 11. 2007 | 10084 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server