Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Border Collie Classic 2008 - den druhý
Tak začal náš první den startu na Borderkách. Zaprezentovali jsme se už v pátek, od pořadatelů jsme dostali nejen číslo, které jsme museli před během a při něm nosit, ale i katalog, granulky od Royal Canin a bezva reflexní vestičku na psa. Bohužel je Tachyonovi trochu malá a ještě mu je navíc děsně nepříjemná, překvapivě. Čísla jsou výborná věc, která mi na českých závodech trochu chybí. Když jsem po třech letech přestávky začala zase běhat, měla jsem trochu problém, že jsem neznala nové lidi v jedničkách a nevěděla pořádně, kdy mám startovat. Naštěstí české závody nejsou zas tak velké a člověk si může najít pár psů před sebou alespoň jednoho člověka, kterého zná, a od toho si odpočítává start. Na BCC bylo ovšem neznámých lidí spousta, běhalo se na dvou parkurech a VŠICHNI měli border collie, takže se člověk nemohli orientovat ani podle exotičtějšího plemene.

Jak už jsem řekla, běhalo se na dvou parkurech, dopoledne to byly dva agility (ze kterých se sčítalo do CACAgu), odpoledne zase dva jumpingy. Z každého se deset nejlepších kvalifikovalo do závěrečného finále a ze součtu se pak od každého státu čtyři nejlepší psi (tím pádem nejjistější) kvalifikovali do finále družstev. Zatímco na jednom parkuru se začínalo od startovního čísla 101, tak na druhém od 217 a nikde nedocházelo ke kolizím. Šachovalo se hlavně se starty pořadatelů, což zlobilo tátu, protože se mu pak pletlo, kdo má běžet a koho má točit.

Jako první jsem startovala na Agility II od anglického rozhodčího Dave Jollyho. Parkur byl o něco menší, než měl zřejmě připravený plánek, takže jsem poprvé za svoji kariéru viděla na závodech osmityčkový slalom. Na fotce níže si je můžete sami spočítat. I tak pes vyletěl z látkového tunelu tak, že ho měl akorát před čumákem. S Tachyonem jsme vyběhli celkem pěkně, ale po kladině mě rozhodilo upadnuté číslo, což by u nás byla diskvalifikace. Jak jsem čekala na hvizd rozhodčího, tak jsme minuli překážku, sice jsem ji opravila, ale Way skočil zónu na áčku, já ho zapomněla stáhnout a skočil #13 z druhé strany. Zbytek běhu už byl bez problémů, ale to mi bylo k ničemu. Můžete se podívat na YouTube.

BCC 2008 - osmityčkový slalom

Nevím, co bych napsala o vedení tohohle parkuru byl celkem prostorný, nikde nebylo psa potřeba extrémně stahovat, naopak se v tupých úhlech hodilo, aby si trochu vyběhl. Naši psi nebyli na parkury tohohle typu moc zvyklí, takže jsme moc neuspěli. Všichni vedli dost podobně, někdo přebíhal za áčkem a psa stahoval, někdo ho vytlačoval, někdo šel kládu na pravou ruku, někdo na levou. Třicet jedna psů doběhla bez chyby, polovina psů se sice diskvalifikovala (z 210), ale člověk si musí uvědomit, že startovala i spousta "svátečních" agiliťáků, kteří měli třeba jednoho psa, se kterým cvičili hodně a jednoho, který sotva vyběhal jedničky nebo oni sami moc netrénovali a vyjeli si na závody, protože byly věnované jejich oblíbenému plemeni. U #8 a #9 se třeba stávalo, že pes skočil #8 zpátky nebo si udělal moc velký oblouk a skočil #9 z opačné strany. Taky pes mohl vběhnout do špatné díry tunelu na začátku, pokud si psovod nedal dost velký náskok, nebo na konci, z toho samého důvodu. Ale jinak to bylo takové jednoduché kolečko. Nejlepší běh předvedla Anna Eiffert s Nevian - video na YouTube.

BCC 2008 - Agiliy 2

Agility I stavěl Allan Hansen, který letos bude posuzovat i mistrovství světa. Ani jeho parkur neobsahoval významné pasti, to si ovšem vynahradil při posuzování houpačky a dalších zón. Vůbec celý víkend bylo posuzování dopadů houpačky a sestupných zón na kladině a áčku dost rozporuplné. Někdy rozhodčí zvedl ruku, až to v publiku zamručelo, jindy nechal bez povšimnutí jasný skok. Jednomu psovi se mávlo, že práskl s houpačkou o zem a zároveň z ní odskočil, jiný mohl bez penalizace houpačku opustit i těsně před dopadem. Na mistrovství světa, kde všichni běží na doraz, se tedy máme na co těšit.

Na začátku parkuru stál náš neoblíbený cik-cak. Překážky naštěstí nebyly od přímé linky tolik vychýlené, takže já jsem mohla bez problémů běžet s RC na každé překážce. Někteří začali na pravou ruku a udělali RC až před #3 a někteří psa nechali na startu, došli si ke třetí překážce a psa přivolávali. Několik diskvalifikací se objevilo po áčku, kde pes šel buď do druhé díry tunelu, nebo šel na vedlejší skokovku. Po kladině se pak vyskytl problém, když pes z klády šel rovně na áčko, nebo psovod šel na pravou ruku, zůstal viset za psem a sice na vytlačil na #16, pes pak ale zabočil k němu a trefil prostřední překážku z vlásenky. Už prvního agility jsem pozorně sledovala Angličanku Nicolu Jones s Calebem a Američanku Olgu Chaiko s Yankeem, které šly asi dvacet psů přede mnou a byla jsem zvědavá, jak si poradí zejména Američanka se svými sbíhanými zónami, které ji knock-outovaly v předchozím agility. Ukázalo se, že úplně v pohodě - od houpačky poslala psa do tunelu a sama utíkala na konec kladiny, kde se rozkročila jako obránce amerického fotbalu, proti kterému se řítí cizí útočník s míčem. Psa zatočila a agility s přehledem vyhrála - kochejte se videem na YouTube.

BCC 2008 - Agiliy 1

Tachyon mi minul náběh (vůbec mu slalom ten víkend škodil, nedokázal se v něm pořádně srovnat), přelétl houpačku, a když nezastavil na zóně ani na klidně, vrátila jsem ho a diskvalifikovala se. Zato měl ten den sbíhanou zónu na áčku, vůbec poprvé, co se mu o podařilo i na závodech. Doufám, že v tom bude v budoucnu pokračovat. Jestli byste si chtěli zvednout sebevědomí, že existují i větší motovidla než vy, můžete se podívat na YouTube.

Výsledky se vyhlašovaly jen o pár minut později a rozhodčí s pomocníky bleskovou rychlostí postavili jumpingy, které jsme si prohlédli během polední pauzy. O Jumpingu II od Dave Jollyho nechci přímo říci, že něco tak jednoduchého jsem už dlouho neběžela, ale prakticky přesně to si myslím. Jediné, co nás vychytalo, byl slalom, Way nejdříve naběhl do druhé díry, pak se ve slalomu zamotal, takže jsem ho raději před dalším pokusem zastavila a uklidnila, aby se dokázal soustředit. Mnohým týmům se trochu hlava točila z ústředního náměstíčka dvou skokovek a tunelu, kde se psovod neustále točil. Nejen několika našim závodníkům se příčilo zůstávat stále na jedné ruce a při třetím pokusu tam střihli frontcross, čímž trefili špatnou překážku. Jednou na tréninku jsme běželi parkur americké kvalifikace, kde také člověk nabíhal třikrát do tunelu, pokaždé odjinud a pokaždé jinam, takže pak už člověk nevěděl, kde mu hlava stojí. Lidé různě řešili překážky #11, #12 a slalom, já jsem čekala že psa budou přirozeně točit okolo bočnice ven, ale hodně psů doskakovalo po #11 tak daleko a měli tak velký oblouk (někteří ho protáhli až do slalomu), že bylo jednodušší pak psa točit dovnitř. Tenhle jumping vyhrál Švýcar Philip Froehlich, kterého jsme bohužel nenatočili.

BCC 2008 - Jumping 2

Jumping I od Ton van de Laara už byl podobnější tomu, co se tady běhá, i když točení s tupými úhly bylo stále víc, než by se mi líbilo. Dlouho jsem řešila, jak bych měla vést začátek, a přitom Waye nenacpat po tunelu zpět na startovní skokovku a ještě nenacouvat do dvojité skokovky. Nakonec jsem se rozhodla zůstat za dvojitou překážkou a Waye přivolávat, což se mi podařilo včetně náběhu, jenže pak se mi ve slalomu opět zapletl, na opravování jsem se už vykašlala a běžela dál, takže DIS. #6 - #11 jsem měla nejdříve s většími oblouky, než by se mi líbilo, pak jsem ho zase před #10 stáhla moc k sobě, takže ji minul... No a završili jsme to tím, že po zdi šel rovně na dvojitou. To se stalo i pár dalším lidem, Honza na tom prvku skončil s oběma psy - nejdřív šel Gondor rovně na dvojitou, Rohana pak stáhl, ale on přesto vběhl ještě do pevného tunelu vedle. Běh opět vyhrál Philip Froehlich a Dash, opět jsme ho nenatočili, ale můžete se podívat na YouTube na Annu Eiffert s Nevian.

BCC 2008 - Jumping 1

V sobotu jsme měli zaplacené i barbeque, po loňských zkušenostech, kdy jídla byla spousta, ale kdo neměl koupený lísteček, tak tam nesměl jít ani pokecat. Letos tolik jídla nebylo a kecat jsme mohli, jak jsme chtěli. Zafungovala jsem opět jako popelnice a každému od stolu jsem kradla z kuřete chrupavky, které pak dostal Way, aby ho nebolely klouby. Celý víkend jsem ho pozorovala ostřížím zrakem, jestli nekulhá, jenže Tachyon má podivnou chůzi odjakživa, takže se mi jen těžko odhadovalo, jestli není o něco podivnější. Po prvním dni bylo jasné, že do družstev se s co nejmenším počtem chyb za nás kvalifikovaly Radana Píšťková s Rose, Pavla Dušková s Maze, Martina Kučerová s Blackie a Olina Edrová s Djoem. Do finále se zatím kvaifikovali Radek Liška s Laky, Olina a Pavla.

Kompletní výsledky a další najdete na www.bcc2008.nl.
Fotogalerie L3


Související články:
Thank You for Agility (04.08.2008)
Border Collie Classic 2008 - den třetí (03.08.2008)
Border Collie Classic 2008 - den první (01.08.2008)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 02. 08. 2008 | 4380 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server