Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
P&P: Bederní páteř

Psi mají 7 obratlů bederní páteře (my jich máme 5). Napojuje se na pánev a ta připojuje zadní nohy ke zbytku těla. Zadní část těla se společně se zadníma nohama odráží do skoku. Bederní páteř je tedy namáhaná v celé fázi skoku a je tak snadno zranitelná. Pánev se pohybuje při každém kroku psa a pohybuje se i ve skoku. Pokud pes narazí o překážku a má nohy natažené dozadu, pánev se může "zaseknout" a pak už nedovolí plné ohnutí zadních nohou. Pokud se pes zraní s nohama skrčenýma, může se stát, že je nebude moci plně natáhnout. Pes se bude moci pohybovat normálně, ale omezení pánve může kompenzovat bederní páteř a pokud se zranění nebude léčit, mohou se objevit problémy i s bederní páteří.

Bederní páteř (alespoň přibližně)

Protahování

Hip extension
Ohybače kyčle se často zkracují, protože si pes chrání zadní část těla, a tak by se měly pravidelně protahovat. Bohužel, tohle jsem si nevyfotila. Správně by pes měl ležet na zemi a člověk by mu měl protahovat kyčel dozadu, přičemž druhá ruka drží bederní páteř tak, aby se nepohybovala (do extension). Protažení by mělo trvat 15 - 20 sekund a mělo by se na každé straně 3krát opakovat.
Extension bederní páteře A

Extension
Neprotahujete bederní páteř, pokud ji má pes zrovna zraněnou, protože by to jen zesílilo bolest nebo zhoršilo problém. Pokud už ale symptomy a bolest zmizeli, je důležité se této části věnovat, aby se pes mohl vrátit do aktivního života. Pokud pes zase začal skákat, možná se začne i sám protahovat a pak ho můžete protahovat i vy.
Klekněte si na jedno koleno a nechte psa, aby předními vyskočil na vaši nohu. Není to ještě úplné protažení, ale na začátek to je dobré. S hračkou nebo pamlskem ho nechte v téhle pozici tak dlouho, dokud mu to nevadí - pár sekund až 20 sekund. Opakujte 3krát až 5krát. Postupně po něm chtějte, ať se natahuje výš a výš až bude stát celý natažený. Nechte ho v té pozici 20 sekund nebo dokud mu nevadí.
Opakujte třikrát až pětkrát.
Pokud pes dá najevo bolest, přestaňte se cvičením a zkuste ho znovu druhý den.
Extension bederní páteře B

Projevy problémů

správně by se měl Way opírat

Některé z následujících chování můžou ukazovat na problémy oblasti bederní páteře nebo pánve.
* Odmítání skákání do auta
* Odmítání skákání při agility
* Drobení kroku před skokem
* Shazování
* Zpomalování
* Změna stylu skoku
* Ztráta rovnováhy na překážkách nebo kluzkých površích
* Obtížný pohyb na schodech
* Odmítání chůze na zadních
* "Vyhasnutí" energie po běhu
* Bolest při dotyku oblasti bederní páteře a pánve
* Nízko nesený ocas
* Hrbení zadní části těla
* Zakopávání o zadní nohy nebo otáčení packy
* Slabost zadních nohou, buď na jedné nebo obou stranách
* Slabost okolo bederní páteře a pánve, zvláště na hýždích
* Neurologické problémy
* Problémy při močení - nevyprázdní se celý močový měchýř
* Problémy při kálení
* Málo nebo žádné mávání ocasem
* Částečné ochrnutí zadních nohou

Posilování

Zvedání opačných předních a zadních nohou
Zvedněte psovi přední nohu a opačnou zadní nohu a držte je několik sekund. Totéž opakujte i s opačnýma nohama. Opakujte cvičení desetkrát a postupně prodlužujte čas, po který držíte nohy ve vzduchu. Posilujete tak svaly podél páteře a procvičujete rovnováhu. Cvičte jen na neklouzavých površích. Dělejte to každý den.

Vysoké kroky
Postavte překážky do výšky kotníku nebo na polovinu toho, co normálně skáče a nechte psa před překážky pomalu projít sérii šesti až osmi vysokých kroků. Opakujte třikrát až čtyřikrát a jak se pes bude zlepšovat, zvyšte počet opakování. Posilujete při tom všechny možné svaly zad, hýždě a zadní nohy, taky procvičujete rovnováhy a uvědomění si nohou.

Gymnastický míč
Měl by být tak velký, aby se na něj pes vešel celý a nedotýkal se nohama země. Když je pes na míči klidný, povzbuďte ho, aby se trochu hýbat ze strany a stranu a nahoru a dolů. Když pes trochu posílí a získá na míči jistotu, můžete zkoušet i větší pohyby. Sledujte, jestli pes nedává najevo bolest, když ho na míč pokládáte, měl by mít páteř mírně dokulata, pokud nejdřív budete zvedat přední nohy, budete víc namáhat bederní páteř.

Cvičení na rovnováhu
Tahle cvičení jsou ideální na posilování a samozřejmě držení rovnováhy. Do stojícího psa mírně strkejte tak, aby musel přenášet váhu ze stany na stranu nebo zepředu dozadu. Můžete začít na normálních površích a pak to samé cvičení zkoušet i na neznámých površích (na molitanu, velkém polštáři, rocker board - taková deska, co je z jedné strany kulatá, takže se kýve). Taky můžete psa nechat procházet pomalu slalomem.
Cvičení rovnováhy může vypadat jednoduše, ale většinou psa vyčerpá rychleji než byste čekali. Zkoušejte cvičit denně tak dlouho, dokud pes nebude unavený.

Chůze ve vodě
Pes může chodit (nejen plavat) ve vodě, v rybníce, jezeře nebo řece.

stránky Debbie Gross Saunders


Související články:
Co mi došlo při stříhání videa (06.12.2012)
P&P: Hrudní páteř (20.02.2008)
P&P: Krční páteř (18.02.2008)
P&P: Rameno (17.11.2007)
P&P: Prsty (12.11.2007)
Protahování & Posilování: Obecné zásady (11.11.2007)
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 21. 02. 2008 | 10561 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server