Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 18 nalezených)

| 0-15 | 15-18 |

To jsem si takhle vymýšlela sestavu a protože chytře vymýšlím sestavu tak, jak by se mi líbila, a ne podle toho, co s Wayem umíme, na konec se mi hodila dokonalá póza... kterou jsme s Wayem samozřejmě nikdy nedělali, ani jsem nevěděla, jak se učí. Tedy, měla jsem představu, ale nikdy jsem se neptala nikoho, kdo ji už umí. Pes se vlastně v tomhle cviku o něco opírá předními packami (může to být ruka psovoda nebo třeba deštník) a čumák schová mezi ně a pod předmět, o který se opírá, takže to vypadá, jako by se trochu styděl. Může při tom sedět nebo stát na zadních. A protože jsem s Wayem už nic nového dlouho nezkoušela, vzala jsem pamlsky, clicker a rozhodla se pustit do boje.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 19. 03. 2008 |

Daleké obíhání je jedním z povinných prvků na zkouškách vyššího stupně, ale hlavně je to velmi efektivní ukázka samostatné práce psa a pokrytí taneční plochy. Je lehčí spíše pro velké nebo střední psy, psy s krátkýma nohama se tenhle cvik samozřejmě mohou naučit také, ale asi pro ně nebude tak jednoduchý, ani efektní. Daleké obíhání vypadá v zásadě tak, že pes dělá kruhy okolo psovoda na vzdálenost několika metrů. Psovod se přitom může točit se psem nebo opačným směrem. Tenhle cvik se mi líbí především v kombinaci s nějakým těsným cvikem (já jsem ho zatím nejčastěji používala s těsným obíháním), protože pak díky kontrastu více vynikne. I když Way při tréninku cvičí pěkně, na závodech má tendenci nezavřít klapačku :-)

Tachyonovo daleké obíhání

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 09. 02. 2008 |
couvání k psovodovi

Kromě klasického couvání od psovoda pes může couvat i vedle nohy psovoda nebo ke psovodovi. Pro couvání u nohy používám pořád povel k noze, ale couvání ke mně jsem učila na zvláštní povel.

Jednou možností je postavit si psa před sebe, pamlskem nebo hračkou ho otočit zády k sobě a tím, že pamlsek držím psovi před čumákem a zároveň si ho dávám blíž k tělu, pes před pamlskem ustupuje a projde mi mezi nohama, za což ho ohromě pochválím a odměním. Tak se pes postupně naučí na povel se otočit a zacouvat psovodi mezi nohy.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 18. 01. 2008 |

Dívala jsem se na video ze tří kol Jarního poháru Brasy. Nejdříve tam startovaly pokročilé týmy v Advanced a potom začátečníci v Beginners. Možná právě pro srovnání s pokročilými pak nezkušenost a chyby začátečníků byly do očí bijící. Chtěla bych zdůraznit především ukazování psovi a neustálé opravování jeho chyb, popřípadě zjevnou nejistotu nebo dokonce rozčilení psovodů, pokud se vystoupení nedaří podle jejich plánů.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 15. 12. 2007 |

Tak jsem si dneska našla čas konečně si trochu zacvičit dogdancing. Jsem tak trochu v depresi z tohho, že nedokážu vymyslet sestavu na mistrovsvtí republiky. Taneční sestavu mám z většiny hotovou a ani mi nějak nezáleží na tom, jak vlastně dopadnu, ale ráda bych konečně něco spíchla do HTM nebo Freestyle. Nemůžu ale moc pomýšlet na nové cviky, protože pracuji na nose targetu do agility. Přitom by se člověk při vymýšlení sestavy neměl nechat omezovat tím, co pes už umí, a snažit se využít nápady, které dostane při poslouchání hudby a nové cviky pak zapojit. To doporučuje při vymýšlení choreografie Annie Clayton, jejímž návodem se nechávám ráda řídit. Další můj oblíbený článek o choreografii je od Hetty van Hassel (články najdete ve zpravodaji klubu DDCCR).| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 13. 10. 2007 |
reverse heel pozice zezadu

Reverse heel position, neboli opačná pozice u nohy, se říká pozici, kdy pes stojí u nohy psovoda, předníma nohama se drží na úrovni nohou psovoda, ale narozdíl od normální pozice se psovod a pes dívají opačným směrem.

Jako kritéria pro moji RHP jsem si určila to, že pes bude stát rovnoběžně se mnou, bude se svým ramenem dotýkat mojí nohy ze strany a hlavou zezadu. Tak mám kontrolu nad tím, kam se dívá, i když ho nemůžu kontrolovat zrakem. Začala jsem levou nohou. Protože normální heel position jsme naučili za týden, nečekala jsem výrazné potíže. Po dvou měsících jsem změnila názor.

Cvičila jsem s clickerem. Pamlskem jsem si navedla psa tak, aby stál vedle mně rovně a dotýkal se mně, ruku s pamlskem jsem tedy měla za sebou. Když byl v téhle pozici, klikla jsem mu a také ihned odměnila.

Brzy jsem nemusela navádět psa rukou a stačilo mi, když jsem měla ruku položenou na boku. Nechávala jsem Waye přicházet k noze z rovna, aby to měl snazší. Poměrně rychle pochopil, že se na mě má lepit, ale nedokázal rovnat zadní nohy, když jsem chvíli čekala, snažil se zajít buď za mě nebo mě obcouvávat (již naučený cvik). Když se takhle spletl víc než jednou, jakmile začal couvat, uhnula jsem mu a taky jsem si stoupla ke zdi tak, aby, když začne couvat, narazil.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 06. 09. 2007 |
Třeba dosáhnu až ke hvězdám

Nedávno jsem Waye naučila cvik, kterému říkám "heaven" (nebe). Pes při něm leží na zádech (ale ne jako při mrtvém), přední i zadní nohy by měl mít ve vzduchu. Můžete ho vidět jak u českých závodníků, taktřeba na fotkách a videích Attily Szkukaleka nebo Richarda Curtise. Učila jsem ho pomocí navádění pamlskem a clickerem.

Aby se Wayovi heaven nepletlo s mrtvý, rozhodla jsem se učit ho přes druhý bok, než si mi skládá do mrtvoly - mrtvý je na pravém boku, takže heaven je přes levý.

Nejdříve jsem s i Waye položila. Ne povelem, ale tím, jak jsem vedla pamlsek, protože při výcviku s clickerem se povel říká až nakonec a tedy jsem nechtěla, aby se mi na povel lehni začal převalovat. Pamlskem jsem mu vedla hlavu k jeho pravé pleci. Pokud s ním nehýbete moc rychle, nebo vysoko, psa to svádí k tomu, aby svalil na bok jako přední, tak zadní nohy. Klikala jsem mu za každý pokrok směrem k zemi, takže se postupně svalování nebránil. Way nemá rád fyzickou pomoc, ale některým psům pomůže, když je jemně svalíte sami. To záleží na psu.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 09. 2007 |

Cvik, kdy mi pes stojí předníma nohama na zádech jsem použila jako závěrečný cvik v sestavě zpustlého lupiče poštovních dostavníků. Je celkem pěkný, člověk ho zvládne nasvičit bez asistence a většinou ani moc nebolí.

Vlez mi na záda!

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 09. 2007 |
Way drží tyčku od skokovky

Držení hůlky tlapkou je cvik statický, snadno naučitelný a celkem líbivý. Pes nemusí držet jen hůlku, vhodné rekvizity jsou deštník, koště... Cokoliv dostatečně dlouhé tak, aby to přesahovalo psa, který sedí a zároveň úzké tak, aby to mohl obejmout jednou tlapkou. Variant na dané téma je nespočetně.

Tento cvik jsem odkoukala od Richarda Curtise, ale nikde nepsal postup učení, takže popíšu, jak jsem ho učila psa já.

Vycházela jsem z toho, že mi pes uměl podat packu. Vyzvala jsem ho, aby mi podal packu na ruku, a pak jsem nechala packu sklouznout na hůlku, kterou jsem držela vodorovně v druhé ruce, a pochválila jsem ho. Ze začátku trvalo jen chvíli, kdy měl packu položenou na hůlce, postupem času jsem interval mezi provedením cviku a pochvalou prodlužovala a přidala jsem nový povel, než je pro podávání pacek.

Dál jsem po něm chtěla, aby si dokázal packou hůlku přidržet, aniž bych se jí já dotýkala. Musela jsem mu jí podávat "zevnitř pod packu", protože ve zbrklosti často hůlku srazil, když se po ní natahoval. Hůlku by měl packou obejmout, aby mu nespadla do strany, a musím mu jí podat také tak, aby nepřepadla dopředu, pes si jí má opírat o rameno.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 09. 2007 |
Rohan v trpaslíkovi

Trpaslík říkám póze, kdy pes sedí na zadních a přední packy má zdvižené.

Nácvik: Postup k učení trpaslíka je jednoduchý, ale většině psů trvá velmi dlouho, než se naučí držel balanc a nepadat zpátky do sedu.

Vzala jsem si do ruky pamlsek a držela ho psovi nad (a trochu za) hlavou tak vysoko, aby na něj ze sedu nedosáhl, ale aby si nemusel stoupat na zadní nebo pro něj vyskakovat. Stačilo mi, jen když si trochu nadlehčil přední nohy a dala jsem mu pamlsek. Ze začátku mu balancování dělalo hrozné potíže, změnil trochu těžiště a hned spadl zpátky, ale snažila jsem se ho odměnit ještě ve vzduchu než začal padat, takže postupně dokázal v trpaslíkovi vydržet déle, i když pořád trochu vrávoral. Někdy tehdy jsem mu přidala povel.

Horší to bylo s odstraněním povelů tělem. Není moc estetické, když se natahuji nad psa, takže jsem ho nejdříve učila, aby následoval jen ruku bez odměny, kterou jsem měla položenou opodál, a později jsem nechávala ruku u těla a dělala třeba pár kroků dozadu nebo do strany, obcházela jsem psa... Pamlsek nebo míček jsem mu za odměnu dost často házela, aby chtěl spíš zůstat ve vzduchu, protože na zemi nic nedostane. Také jsem ho učila, aby se zvedl do trpaslíka, i když já sedím na zemi, nebo jsem od něj daleko.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
mrtvý pes

Dvě různé pózy jsou povinné cviky ve Freestyle, ve kterých pes musí bez hnutí setrvat minimálně čtyři doby. Na první úrovni to může být i leh, sed a stoj. Jinak se dá za pózu považovat malý nebo velký trpaslík, poklona nebo třeba "mrtvý pes", kdy pes leží na boku.

Nácvik: V jedné ruce jsem měla pamlsek, položila si Waye pamlskem a dřepla si vedle něj. Psa jsem lákala na pamlsek, se kterým jsem pohybovala obloukem od jeho lokte podél ramene až za jeho hlavu. Snažila jsem se dělat ten oblouk co největší, aby musel hlavu otočit do strany a čím víc by se snažil získat pamlsek, tím víc by se musel točit do strany a dozadu, takže nejdřív svalil zadek a nakonec se položil i na plece a já ho pochválila a odměnila. Takhle jsem ho pamlskem vedla několikrát, až jsem začala prodlužovat interval mezi položením se na bok a odměněním. Když se dokázal položit pod vedením pouhou rukou, pamlsek jsem měla mimo, začala jsem ke cviku dávat povel.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Chůze do strany je povinný prvek v Musical Dressage.
Moje metoda učení má bohužel jednu nevýhodu - pes má povel stejný na obě strany a jde do boku jen tehdy, pokud to dělá i psovod. Myslím, že by to šlo i přeučit, ale zatím jsem to nepotřebovala.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |

Couvání není příliš těžký cvik ani není těžko nacvičitelný, zato se u něj časem vždycky vynoří nějaké problémy. Pes couvá do zatáčky... Pes couvá do strany... Pes necouvá sám víc jak tři kroky a pak se zastaví... Pokud má někdo problémy se základními cviky, můžete se vsadit, že v tom hraje roli couvání.
Používám jiný povel pro couvání ode mě a jiný na couvání ke mně, pokud pes má couvat u nohy, dávám povel k noze.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Way se hlásí

Podávání pacek, nebo jak já říkám pacání, je jeden z nejzajímavějších cviků. Nejen proto, že ho pes může předvádět synchronně se psovodem, ale také to je cvik, kde každý pes může předvést svou originalitu, protože jsem snad neviděla dva psy, kteří by dávali pac stejně.
Na každou packu používám jiný povel.

Nácvik: Pacání jsem učila tak, že jsem si před psem schovala do ruky pamlsek a pobízela ho, ať ho zkusí získat. Počkala jsem, až z okusování a oňufávání přešel na hrabání packou, hned jsem ho pochválila a odměnila. A znovu jsem do ruky schovala pamlsek a ruku mu nabídla. Po několika pokusech zjistil, že mu k získání pamlsku stačí dát ránu packou, a často už ani nečekal, až si pamlsek do ruky schovám. Takže jsem mu nabízela ruku bez pamlsku, který jsem držela v druhé ruce mimo jeho dosah. Když se naučil pacat bez pamlsku, přidala jsem mu ke cviku povel a začala jsem učit druhou packu.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Way ve slalomu

U slalomu je důležité pamatovat si jednu věc - vykročit opačnou nohou, než kde do slalomu vbíhá pes. Také je u velkých psů většinou vhodně zdvíhat nohy a u malých psů dělat menší kroky.

Nácvik: Nejvíc se mi líbí metoda, kdy má psovod k každé ruce pamlsek. Nakročím si pravou nohou (pes tedy vbíhá zleva), nalákám ho na pamlsek, aby pode mnou proběhl a odměním ho. Jakmile pamlsek slupne, nakročím si hned druhou nohou, nalákám ho a odměním a do druhé ruky si zase doplním pamlsek. A zase krok nohou a odměna a tak pořád dokola. Za chvíli se naučí probíhat od pamlsku k pamlsku.

To je chvíle, kdy většinou pamlsek vydám až na každém druhém kroku. Sice se snažil vymámit se mě ten pamlsek hned, ale když jsem ho nalákala na další krok a odměnila ho za to, tak se moc nevzpíral a šel dobře. Povel jsem přidala někdy v okamžiku, kdy dokázal plynule udělat pár kroků.

Varianty: Stejný povel jako na slalom dopředu používám i pro slalom na místě a slalom, kdy já couvám ale pes ne. Ani jsem ho to nemusela nijak zvlášť učit, stačilo říci povel a ze začátku mu trochu naznačit rukou s pamlskem, kudy má jít.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
| 0-15 | 15-18 |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server