Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.

Počet zobrazených článků: 10 (z celkem 10 nalezených)

V rámci příprav na seminář skokové gymnastiky jsem minulé léto strávila letní tabor skokovými cvičeními. Nakonec mi přišlo líto, že mi ta videa jen tak leží v počítači, tak jsem je naházela na YouTube pro všechny. U skokové gymnastiky je důležité, abyste si vycvičili oko a mohli posoudit skokovou techniku psa. Ne všechna provedení jsou strávně. Poznáte chyby? V čem je rozdíl oproti správnému provedení?

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 01. 11. 2012 |
Co mají tyhle dvě věci společného? Když jsem byla nedávno na semináři o Bachově terapii, promítali tam kreslený obrázek místnosti se dvěma chlapíky. Jeden seděl za stolem a několka lejstry, druhý seděl naproti na židli. Trochu se tam sunul, asi proto, že byl skrz naskrz propíchlý tužkou. A pod tím vším byl nápis: "Nejprve si musíme ujasnit, co všechno lze a co nelze léčit Bachovou terapií." A mě okamžitě napadlo, že to je jako se skokovou gymnastikou.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 26. 10. 2012 |
Skoková gymnastika se poslední dobou stala docela hitem mezi agiliťáky, což je samozřejmě dobře a nezbývá než doufat, že to psovodům vydrží a psům to bude ku prospěchu. Já ji cvičím pochopitelně ráda, neboť většinu psů skákání po chvíli začne velmi bavit a skoková technika se jim upraví k lepšímu, často i během jedné lekce. Zajímavý mi přijde i jeden vedlejší efekt, nad kterým jsem původně nepřemýšlela, a to odhalení všemožných chyb ve vedení, na které si psovodi za léta tréninku navykli.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 19. 02. 2011 |
Před časem vyšly v Clean Runu články od Lindy Mecklenburg syndromu předčasného odrazu při skákání (Early Takeoff Syndrome - ETS). Popisuje psy, kteří začali závodit bez problémů, prošli tréninkem skákání a byli dobří skokani, než se jim začala technika kazit, začali shazovat, padat do překážek, bourat s kruhem... Trénink skoků psovi moc nepomáhal a snížení překážek bylo často jen dočasným řešením, než pes zase začal shazovat. Přitom takový pes nevypadá, že by nechtěl skákat, na skok se soustředí, ale odrazí se příliš brzy a nad tyčkou se ocitne, když už klesá.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 05. 09. 2010 |
Určitě jste si od trenéra vyslechli, když vám pes zrovna shodil tyčku, že jste řekli povel příliš pozdě nebo příliš brzy. Ať už to má být povel pro následující dráhu před odrazem na skokovku, nebo povel po doskoku pro další překážku, určitě vám všichni zakáží cokoli říkat nebo prudce měnit svůj pohyb v okamžiku, kdy je pes nad skokovkou, protože ho to vyruší v jeho soustředění na skok a pustí zadní nohy do tyčky. Já to slýchala deset let a stejně mi to bylo jedno, podobně, jako když se pes za něco chválí, ale on nikdy neví přesně, za co by to mělo být.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 30. 04. 2009 |

Protože mě skákání celkem baví a považuji ho za poměrně zajímavou věc, která se ovšem obtížně učí z časopisu, chtěla jsem k Vánocům knížku o skákání od Lindy Mecklenburg a DVD Foundation Jumping od Susan Salo. Susan Salo je člověk, kterého už dlouho potkávám a obdivuji v Clean Runu, kde píše články o skákání, proč, jak, kdy, přes co... Většinou podává velmi dobré návody, ale zároveň se mi zdají dost obtížně realizovatelné, i když mi experimentování nevadí, stejně jsem se chtěla podívat na vlastní oči, jak to vypadá, když to někdo umí. Přišla k agility s ježatým JRTem po celoživotní práci s koňmi, možná proto si nebere moc servítky, když komentuje některé zacházení se psy. Jak sama říká, jezdci věnují dost času učení skákání, protože účinky špatného skoku cítí na vlastní kůži, můžou se potlouci, spadnout z koně a třeba si i něco zlomit. A právě o tom, co říká Susan Salo, bych chtěla psát.

krok přes stride regulator

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 22. 04. 2009 |
Tyčky má Way pod palcem V agility se čím dál tím více mluví o bezpečnosti a cvičení s neustálým ohledem na zdraví psa. Tak rychlý a relativně komplikovaný sport (různé druhy překážek, různé změny směru) klade velké nároky na kondici a vyspělost psa, takže už většina trenérů doporučuje začínajícím agiliťákům, aby s cvičením některých překážek počkali, až bude psovi alespoň rok. Agility se dá začít cvičit okamžitě i s malým štěňětem, je spousta principů, na které si pes může od mala zvykat, například že od vás přichází spousta ňamek a je s vámi bezva hra, nebo že by na zavolání měl přiběhnout co nejrychleji, že by vám bez vyzvání neměl přebíhat za zády, že může sledovat vaši ruku... Ale kdy začít se skákáním? Někdo řekne od roka rovnou na plné výšce, někdo zas třeba od půl roku, ale na nižších skočkách, někdo řekne hned, ale s tyčkami na zemi. Protože spousta komunikace v současnosti probíhá na internetu a na fórech, kde ne každý má dost času nebo nálady se rozepisovat, třeba i z dobře míněných rad můžou jejich nepochopením vzniknout paskvily. Některé nedorozumění bych ráda v tomhle článku trochu rozebrala.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 15. 04. 2009 |
Už jsem několikrát psala o skákání, kdy s ním začít, proč psi shazují, jak psa na skákání připravit a proč… Ale až doteď jsem se snažila vyhnout přímo učení překážky zvané jednoduchá skoková. Protože mi zas tak jednoduchá nepřijde. Na průměrném dvaceti překážkovém jumpingu najdete v průměru čtrnáct skokovek. Čtrnáct příležitostí, jak se zmýlit v odhadu vzdálenosti, síly odrazu, délky skoku, rychlosti dopadu… Čtrnáct příležitostí jak nahnat čas těsnou otočkou nebo dlouhým skokem. Při učení skákání je třeba nemyslet jen na to, aby se pes dokázal přehoupnout přes tyčku, aniž by ji shodil, ale i na to, aby to dokázal dělat efektivně, podle potřeby zkrátit skok, a tak si zkrátit na parkuru dráhu, nebo naopak skočit daleko a nahnat tak čas při přesouvání se mezi překážkami. Správné skákání navíc šetří psovo zdraví - s dostatečnými zkušenostmi pes může ovládat svůj skok natolik, aby minimalizoval zranění a šetřil svoje síly.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 08. 2008 |
malý pes se při skákání namáhá více než skákající kůň

Občas mě napadne, proč se tak málo pozornosti věnuje nácviku a porozumění nejčastější překážky na parkuru - jednoduché skokové překážce. Často se setkávám z dotazy, jakou metodou naučit psa zóny nebo slalom, ale jen málokdo se zajímá, jak naučit psa správně skákat. Možná, že nejtěžší je naučit slalom a nejdéle trvá propracovat zóny, ale překážka, které se pes na žádných závodech nevyhne, je skokovka. K jejímu učení je třeba přistupovat stejně zodpovědně a pečlivě, jako ke kterékoli jiné překážce.

Nejprve je třeba si ujasnit, jak vlastně má pes překonávat překážku. Má si v běhu určit místo odrazu, zkroutit svoje nohy a celé tělo tak, aby neshodil tyčku, která je přibližně stejně vysoká, jako on sám, dopadnout opět v maximální rychlosti a co nejkratší možnou cestou vyrazit k následující překážce; přitom se nesmí nechat rušit vaším pohybem ale má z něj umět vyčíst, jak se po dopadu bude pokračovat, podle vašich slovních povelů se musí umět otočit na jednu nebo na druhou stranu nebo skočit rovně. Až vy tohle všechno dokážete v rychlosti 4 - 5 metrů za sekundu, popovídáme si něco o tom, jak je to jednoduchá překážka.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 06. 11. 2007 |

Jednou z možností, jak připravit psa na skákání ještě předtím, než dospěje, je dělat s ním kavalety. Jde o překračování různě nízkých překážek rozestavených různě daleko od sebe. Pro malé štěně může stačit jen žebřík položený na zem. Účelem je zvykat psa na to, že má něco pod nohama, co je třeba překročit.

Pes by měl překonávat překážky v klidu (tedy například vedený na volném vodítku) a sám by měl řídit svoje kroky, takže se nepovzbuzuje, aby překážky skákal a neláká se přes ně pamlskem nebo hračkou, aby se mohl na tyčky soustředit. Překážky můžete rozestavit do roviny, oblouku nebo cik cak, to záleží na vás. kavalety mohou být různě vysoké a různě vzdálené, ale v závislosti na věku psa by neměly být vyšší než jsou kotníky psa.

kavalety

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 07. 10. 2007 |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server