Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 208 nalezených)

Už podruhé v tomto roce jsme jeli na členskou schůzi klubu agility, tentokrát s jistotou, že nebude kvůli nedostatečné účasti členů zrušena, a se záměrem změnit stanovy tak, aby se situace, která poslední dva roky nastala, už neopakovala. Volba místa členské schůze na dálnici D1 v pátek večer byla trochu nešťastná, zvlášť, když nám Jitka vesele oznámila, že od 23. kilometru dálnice stojí (sjezd na Čerčany je na 29.). Naštěstí to docela jelo a před tím nejhorším jsme už sjížděli z dálnice. Dalším to takhle nevyšlo, ale s jistým zdržením na začátku se počítá.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 18. 04. 2009 |
Dnešní trénink byl tak příjemný... I když je Tachyon hodně zvláštní pes, který se může jevit obtížný, tvrdohlavý, vzdorný, nespolupracující, ječící... tak takový není, ve skutečnosti se snaží se mnou komunikovat jedinou řečí, kterou umí. Myslím, že nikdy nepotkám tak jedinečného a neomylného trenéra, jako je Way, neodpustí mi jedinou chybu, jakmile řeknu špatný povel nebo se jinak pohnu, hned mě potrestá shozenou tyčkou, odmítnutím, diskvalifikací.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 17. 04. 2009 |
Tyčky má Way pod palcem V agility se čím dál tím více mluví o bezpečnosti a cvičení s neustálým ohledem na zdraví psa. Tak rychlý a relativně komplikovaný sport (různé druhy překážek, různé změny směru) klade velké nároky na kondici a vyspělost psa, takže už většina trenérů doporučuje začínajícím agiliťákům, aby s cvičením některých překážek počkali, až bude psovi alespoň rok. Agility se dá začít cvičit okamžitě i s malým štěňětem, je spousta principů, na které si pes může od mala zvykat, například že od vás přichází spousta ňamek a je s vámi bezva hra, nebo že by na zavolání měl přiběhnout co nejrychleji, že by vám bez vyzvání neměl přebíhat za zády, že může sledovat vaši ruku... Ale kdy začít se skákáním? Někdo řekne od roka rovnou na plné výšce, někdo zas třeba od půl roku, ale na nižších skočkách, někdo řekne hned, ale s tyčkami na zemi. Protože spousta komunikace v současnosti probíhá na internetu a na fórech, kde ne každý má dost času nebo nálady se rozepisovat, třeba i z dobře míněných rad můžou jejich nepochopením vzniknout paskvily. Některé nedorozumění bych ráda v tomhle článku trochu rozebrala.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 15. 04. 2009 |
Závody v Horšovském Týně na písku v koňské hale patří k našim oblíbeným akcím, takže i letos jsme se rychle přihlásili dostatečně dopředu, abychom si mohli dva dny zaběhat na parkurech Petra Rybáře. Jediné, co mi na závodech vadí, je strašná zima, která panuje uvnitř haly, naštěstí počasí bylo alespoň v sobotu rozumné a sluníčko svítilo jako o život. Vyjeli jsme v totálním nasazení, Bára uvažovala, že by se Skipem zkusila začátečníky (i když pak kvůli nízkým překážkám neběžela), pro tátu s Acem to byly druhé závody. Do MR jsou mojí prioritou otevřené běhy kvůli kvalifikaci na MR, přijde mi vtipné, že po americkém vzoru sbíráme Q (qualified - kvalifikační běh), člověk s jednou nebo i dvěma chybami má pořád ještě šanci dostat se do první třetiny. Hlavně se nedisknout, protože na závody moc nejezdíme, a teď jsme zahájili sezónu, tak počet potřebných běhů se skoro rovná počtu přihlášených běhů.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 02. 04. 2009 |

Tyhle sekvence jsem připravila na přednášce z integrálů, jedné ze dvou, kam jsem za semestr dorazila. Teď bych se teorieticky měla učit na zkoušku, tak nabízím jen sekvence bez komentáře. Docela pěkně jsem si na nich zaběhala, i když mě občas potrápily, Way se mi snažil utíkat co nejvíc na áčko. Nejsou moc těžké, trochu procvičí rozlišovačky.
Enjoy :-)

1. sekvence

1. sekvence, varianta A


| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 19. 03. 2009 |
Rok se s rokem sešel a je to opět tu. Na schůzi se nepodaří sejít se v počtu deset procent členské základny, a i když má většina přítomných sto chutí vyhlásit okamžitě druhou členskou schůzi bez potřebné klauzule nebo vyškrtat všechny členy pod patnáct let, stanovy nás vypekly a nezbývá nám nic jiného, než se prohlásit za diskusní kroužek bez možnosti na čemkoli se usnést. Ostravákům, Opavě nebo Jihlavě nezbylo nic jiného než si klepat na čelo, jak může klub, který není ani ochotný se jednou za rok sejít, pořádat v brzké době dvě monstrózní mezinárodní akce.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 22. 02. 2009 |

Dovolte mi zahájit citátem jednoho ze současných literálních géniů Terryho Pratchetta:

"A co jste to tedy přesně chtěla, madam?" zeptala se. "Víte, když jsem odcházela ze třídy, měli jsme právě algebru a třída je vždycky neklidná, když má práci hotovou."
"Algebru?" vypravila ze sebe madam Fondánová, přičemž si nedobrovolně zírala na vlastní prsa, což si ještě nikdo jiný nedovolil. "Ale to je pro sedmileté děti příliš těžká věc!"
"Ano, máte pravdu," přikyvovala Zuzana. "Jenže já jim to neřekla a děti na to zatím nepřišly."| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 21. 02. 2009 |

Bára jednou řekla Evičce, že se má "míň řítit a víc řídit". Sama jsem s postupem času a zkušenostmi z tréninku a parkurů dospěla k názoru, že nemá cenu se někde flákat a lámat si hlavu, co na sekvenci dělat, psovod by měl prostě běžet, co to dá. I top spin nebo Ketschker nebo Sylván, ač jsou to zvučné názvy, neznamenají nic víc, než že člověk může neustále psovi utíkat. Když si přečtete články (Pavel Košek, Jana Zemková, Bára Sajdoková, Romana Hanousková) ze semináře Silvie Trkman, dozvíte se, že dává přednost blindcrossům a frontcrossům a obecně tomu, aby byl psovod před psem. Taky můžu jen doporučit držet se před psem, kdykoli to jde, protože kontrola nad během je tak mnohem větší. Ale podobně jako mistr světa 2008 Marcus Topps občas kroutím hlavou nad psovody, kteří se snaží před psa nacpat za každou cenu, i když by byl pro daný účel vhodnější třeba rearcross. Jak to tedy je - má člověk běžet, nebo koumat nad každým krokem?

Bára vede Chelse do tupého úhlu, drží se s ním na stejné linii, nikam mu neutíká ani se netočí od něj

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 18. 02. 2009 |

Točení a křížení. Jak vést psa mezi překážkami, to je věčná otázka. Je lepší držet se co nejvíce u psa, aby bylo snazší ho stáhnout? Nebo je výhodnější mu utéci, aby měl člověk dost času na otočku? Doba, kdy se parkury daly zaběhnout se psem u levé nohy, je už dávno pryč, točení a křížení jsou prostředky, jak psa co nejefektivněji navést na správnou překážku. Výběr konkrétního vedení vždycky závisí na zkušenostech a tréninkové historii daného týmu, i když je možné určité řešení sekvence doporučit, nikdo nemůže zaručit, že daný způsob je vhodný pro konkrétní tým. Já i Way máme celkem rádi rearcrossy a frontcrossy se mi naopak moc nehodí. Podobně je na tom i Marcus Topps, mistr světa 2008. Jiní psi se rádi ženou za psovodem a proto se hodí tomu uspůsobit vedení, jako to dělá Silas Boogk, vítěz EO hned ve dvou kategoriích.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 02. 2009 |
Původně jsem chtěla napsat článek, jak psa zrychlit, ale když jsem začala s vyjmenováváním všech možných nešvarů, které psa zpomalují, napadlo mě, že bude jednodušší napsat článek o nich, a kdokoli by psa chtěl zrychlit, měl by začít s tím, že se jich zbaví. Důležité je hned na začátku odpovědět si na tři otázky: Je pes fit? Asi byste sami nechtěli půl hodiny pobíhat po překážkové dráze bez jakékoli předchozí přípravy, unavení, ve vedru nebo s bolavým kolenem. Je dost motivovaný? Ani kuře nehrabe zadarmo, natož inteligentní pes. Za práci si zaslouží odměnu. 3) Rozumí tomu, co se po něm chce? Rychle pes může dělat jen to, čím si je jistý, tím pádem potřebuje znát všechny překážky a povely, aby ze sebe mohl vydat maximum.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 22. 12. 2008 |

Když jsem psala článek "Jaká pravidla jsou jinde", narazila jsem i klub ve Velké Británii, který vede Greg Derrett, ale nedokázala jsem rozluštit, jaké výšky vlastně skáčou, takže jsem se o něm raději nerozepisovala.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 06. 12. 2008 |
Vím, že moje zaujetí bezpečností psa na parkuru i mimo něj zavání až posedlostí, a musím se přiznat, že co se týče zdraví psa, tak jsem lehký hypochondr. Když se něco stane mně, tak nad tím můžu mávnout rukou, nasadím ortézu a běžím dál, ale nesnáším ten pocit bezmoci, když mi začne kulhat pes. Dneska jsem na procházce zrovna přemýšlela nad tím, jaká rizika dobrovolně podstupujeme, ať už z lenosti, lhostejnosti nebo prosté nevědomosti. Na každého čtenáře apeluji, aby si otevřel stránky Lindy Mecklenburg a přečetl si v "News - Future" něco o Tire Safety nebo Rubberized Contact Obstacles. A na stránkách Guy Blancke, dívali jste se taky na něco jiného než videa z MS? Doporučuji "Curiogility", něco je úsměvné, něco ne tak úsměvné...

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 23. 11. 2008 |

Už jsem psala jeden článek o srovnání pravidel v klubu agility České republiky a americkém American Kennel Club (AKC) a United States Dog Agility Association (Jaká pravidla jsou jinde), když se rozpoutala diskuse o různých velikostních kategoriích. Rozdíl v pravidlech je samozřejmě daný tím, že agility se rozvíjelo určitou dobu a také členská a závodnická základna klubů se v mnohém liší. Až pozdě mě napadlo podívat se na pravidla v zemi původu tohoto sportu a pak už se mi nechtělo článek doplňovat. Protože ale nyní byla schválená kvalifikační kritéria na mistrovství republiky ČR, který nemají svůj základ ve skládání zkoušek, ale v získávání "kvalifikujících se běhů" v otevřených kategoriích, opět mi to připomnělo něco, co jsem si přečetla v pravidlech United Kingdom Agility. Proč vymýšlet něco nového, když se můžeme inspirovat jinde?| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 14. 11. 2008 |
nose target

Protože agility k nám přišlo z Anglie, i nové termíny mají původ na ostrově za Kanálem nebo ještě dále za Velkou vodou. Než se pustím do vysvětlovaní, co target v agility je a jak se dá použít, mrkla jsem se alespoň na slovnik.cz a pro zadání "target" mi to vyhodilo výrazy "cíl (přen.), terč, zamířit". Je důležité si tedy uvědomit, že target nemusí být jen placka na zemi, na kterou má pes dát tlapu nebo čumák, aby se trefil za zónu, ale v obecném smyslu to je cokoliv, za čím pes poběží. Sám od sebe se takhle bude hrnout třeba za hračkou položenou na zemi nebo za miskou s pamlsky, nebo za fenkou stojící v cíli. Může být ovšem naučen, aby jako target chápal i plastové kolečko ležící na zemi, nebo oblouk stojící pár metrů za zónou, nebo následující překážku. Targety "druhé kategorie" jsou tedy náhražkou za pamlsek nebo hračku. Stejně jako u zvuku clickeru pes ví, že bude odměna, pes se targetu dotýká nebo probíhá tunelem, protože za svoji činnost čeká odměnu.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 13. 11. 2008 |

V zimě závody neplánujeme, protože nechceme běhat na tvrdém betonu a klouzavém koberci, listopadové dvouzkoušky v Masečíně tak pro nás byly poslední příležitost k závodění. Bára si nutně potřebovala splnit poslední trojkovou zkoušku, a mě by se zase docela zamlouvala alespoň jedna A3 na výborně, i když mi je jasné, že s handicapem sestupné zóny na áčku bych musela běžet jinak čistě. Navštívit komorní závody nedaleko Prahy nám tedy přišlo jako pěkný nápad.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 09. 11. 2008 |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server