Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 208 nalezených)

Konečně jsem se dostala ke článku o závodech agility v Horšovském Týnu. Bára s tátou tam byli přihlášení už dlouho, ale já se dohlašovala ještě ten samý týden, když kvůli sněhu odpadl intenzivní trénink v Jihlavě a já byla v depresi, že bych měla strávit víkend bez agility. Samozřejmě se nabízela možnost jít na trénink obedience, na fakultní ples nebo využít volný čas k učení, ale když bylo volné místo v Horšáku, začala jsem balit na závody.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 01. 04. 2010 |

(A jsou tak naprosto spokojení!)

Když přijde nový Clean Run, celý ho prolistuji, přečtu si nadpisy všech článků, zběžně shlédnu nákresy sekvencí, fotky a vtip, pak se zase vrátím na začátek a přečtu si úvod. I když občas některé články vynechávám (většinou ty týkající se pravidel amerických klubů a příliš veterinární, kterým v angličtině nerozumím), úvodník čtu vždycky. A nedávno jsem si díky začátečníkům u nás v Ruzyni, kteří se pomalu ale jistě proklubávají v pokročilé, vzpomněla na tenhle naprosto dokonalý. Jeho autorem je Todd Curtis, vyšel v CR 5/2008 a doufám, že se vám bude líbit jako mně.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 12. 03. 2010 |
Jak jste si mohli všimnout, na nákresu parkurů jsem trochu zatížená. Na papír se toho ale dá dát více, než rozmístění překážek, kudy běžel váš pes a kudy jste běželi vy, popřípadě jaké jste dělali manévry ve vedení. V jednom nákresu parkuru se dá číst jak v otevřené knize, zvláště, pokud je vytvořený tak šikovným programem, jako je Clean Run Course Designer (CRCD). Zvláště užitečné to je u nákresů závodníků či trenérů, kteří mají specifický styl a vy tak i bez videa a komentáře (které se samozřejmě hodí) pochopíte, jak je možné parkur bez problémů překonat. Obrázky jsou většinou univerzální jazyk, takže vám nebude překážet neznalost angličtiny či jiného jazyka, ale pokud se zatím neorientujete v různobarevných šipkách a ručičkách panáčků, zkusím dát dohromady základní slovník jazyka nákresů parkurů.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 01. 03. 2010 |
V kladenské hale jsme nebyli od MR 2006, kdy jsme přestali jezdit po halách s kobercem. Protože jsem ale už přes rok skoro Kladeňačka (naše fakulta je v Kladně) a nepotkáváme se termíny ani s Jahodovými poháry na cvičáku, chtěla jsem využít příležitosti, kdy Kladeňáci pořídili do haly umělou trávu. Tentokrát se ale závody potkaly z členskou schůzí KAČeRa, takže s tátou jsme se přihlásili jen na sobotu a v neděli jsme schůzovali.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 02. 2010 |
První závody v lednu, kdy jsme chtěli jed do Brna na Robinsoniádu, jsme museli odložit kvůli sněhové kalamitě. I cesty do Masečína jsme se na začátku února obávali, ale po strašidelném stoupání od Štěchovic jsme se probojovali až na neudržovanou cestu k Vile Ginetě. Protože jedničkáři obsadili horní parkovací místa, táta ani nezaváhal a sjel dolů k lesu. Byli jsme jediní, kdo se toho odvážili, ale táta měl v záloze řetězy, které se nám po chvíli pokusů a omylů (kupodivu se ukázalo, že rok na technické škole nebyl úplně bez následků) podařilo nasadit a zaparkovat. Dokonce se nám pak podařilo i do kopce vycouvat a dostat se vcelku domů.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 20. 02. 2010 |
V rámci zvažování kvalifikačních kritérií na MR 2010 mě napadlo, že by mohlo být zajímavé trochu zmínit i způsob, jakým probíhá mistrovství jinde, zaujal mě kanadský systém, o kterém psala Susan Garrett. Tak tedy:

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 14. 02. 2010 |
Greg Derrett, kdyby to někdo nevěděl, je jedním z anglických závodníků a trenérů, kteří jezdí po celém světě, kde předvádí své umění. Zatím vydal čtyři výuková DVD, v roce 2004 se stal vicemistrem světa v kategorii Large, o rok později vyhrál na MS agility, oboje s fenou GT. Nejspíš proto se jeho styl vedení rozšířil daleko za hranice britských ostrovů a přejímají ho další špičkoví závodníci, jako je třeba Susan Garrett. A protože si nedokážu představit, že by Susan praktikovala něco, o čem by nebyla na 100% přesvědčená, že má význam, snažím se od Grega taky opisovat.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 12. 02. 2010 |
esr parkur

Takhle se jmenuje v mém počítači dokument, kam si píši výsledky ze závodů. Původně to byla jen "vysledkova tabulka", ale protože jsem ji několikrát v počítači ztratila, hledala a znovu vytvářela, vysloužila si i ten dodatek. Mezitím jsem se naučila dokumenty logicky zařazovat i pojmenovávat, ale z nostalgie tomuhle zůstal starý název.

Psaní si výsledků považuji za celkem užitečnou věc. Člověk tak může sledovat svůj vývoj i za delší časové období a odhalit třeba opakované chyby, které by jinak ušly jeho pozornosti. Je ideální si záznamy doplnit nákresem parkuru, ale sama to ne vždycky zvládám.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 11. 02. 2010 |
V souvislosti s tím, jaké vlastně budou kvalifikace na mistrovství republiky pro tento rok mně napadlo, že bych se mohla konečně mrknout na zoubek tomu americkému systému, který rozdává týmům jakási podivná kvéčka, tituly MACH (zkratka z Master Agility Champion, tedy šampión nejvyšší kategorie, ale také jednotka rychlosti zvuku) a MAD (Master Agility Dog, ale také "blázen", což je občas jedno a to samé), má několik velikostních kategorií a tolik her, že by uspokojili snad každého, kdo okolo závodů jen projde. Protože jsem měla z různých článků v Clean Runu hrubou představu, že pro start na americkém mistrovství musí mít týmy určitý počet těchto Q a double Q, rozhodla jsem se si v tom udělat pořádek. Když otevřu pravidla AKC (American Kennel Club, podobná organizace jako FCI) na nalistuji kapitolu 5 - obecná pravidla bodování a kapitolu 6 - standardní kategorie, jsem překvapená, jaká zajímavá (a ne zrovna jednoduchá) pravidla za Velkou louží mají.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 15. 01. 2010 |
Way na procházce Když agiliťák zavětří ve vzduchu zimu, naskočí mu na čele starostlivé vrásky. Že jde so tuhého pozná v okamžiku, kdy přestane být při odpoledním tréninku vidět na překážky. Od té chvíle bez ustání pokukuje z okna a obává se sněhové nadíky, která zkomplikuje tréninky o víkendu, jediné, které agiliťákovi zbyly, pokud nemá k dispozici venkovní umělé osvětlení nebo uzavřenou halu. Agiliťák se nemůže rozhodnout, jestli by chtěl radši mrazy, kdy by byla zem tvrdá, nebo střídavé oteplování, kdy tající sníh klouže a ze cvičáku dělá kolbiště pro zápasy v bahně. Hodiny normálně trávené pobytem na cvičáku si agiliťák vynahrazuje dlouhými procházkami a trénováním nových triků.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 10. 01. 2010 |
Pěkné závody, to není jen hezký plac, spravedlivý a veselý rozhodčí, šikovný a ochotný pořadatel a bohaté ceny. Velkou zásluhu na příjemně stráveném dni mají i pohotoví pomocníci u parkuru, takoví nepatrní lidičkové, kteří sedí po stranách parkuru u pásky, a když pes shodí tyčku nebo proběhne látkovým tunelem, zvednou se a trať navrátí do původního stavu. Aby závody rychle ubíhaly, musí být připraveni nejen závodníci, ale i pořadatelé musí zvládat rychlou přestavbu a úpravu trati.
zvedáme tyčky

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 07. 01. 2010 |
O státní svátek jsme se vydali na dvojzkoušky do Kyjí, kde pořadatelé vyhověli velkému zájmu závodníků a přizvali druhého rozhodčího, aby si týmy mohly zaběhat na dvou parkurech. Syslové a Medvědi se střídali s Elkami, ale na prostojích při zpracovávání výsledků by se asi dalo ještě zapracovat. Šikovný byl stánek pojízdného obchodu s psími potřebami Dalmatin nebo firmy prodávající maso pro psy. V Kyjích jsme zvyklí na déšť, bláto a louže, pamatuji si, jak Petr jednou přestavoval trať tak, aby se běželo okolo největší potopy (asi aby pak mohl v jezírku rybařit). Tentokrát se nám poštěstilo, ochladilo se až ke konci dne, jinak nespadla ani kapka, ani vločka.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 28. 10. 2009 |
slalom na pamlsek Zatímco většina překážek v agility nějakým způsobem napodobuje přirozený pohyb psa v přírodě (skákání, vybíhání a sbíhání překážek i probíhání dírami), slalom je svým opakovaným skákáním tyčkami sem a tam dost výjimečný. Často nějakou dobu trvá, než se pes naučí všemi tyčkami procházet bez ukazování, než zvládne samostatně náběhy, nevypadne ze slalomu někde uprostřed ani nemine poslední tyčky. Každý pes to zvládne za jinak dlouho dobu, záleží na tom, jak se sejde metoda výcviku s povahou psa, protože někdo se raději učí mechanicky (ukazování rukou sem a tam, vedení za pamlskem/hračkou), některý pes se učí rychleji, když může o úkolu přemýšlet (shaping, 2x2), některý pes se prostě cvičí postupným opakováním a upravováním úkolu, až se dostane ke konečnému výsledku (ulička, véčko). Záleží na vás, co si vyberete, já bych chtěla mluvit o jednom z faktorů, které také ovlivňují úspěšné překonání slalomu, a to je význam rytmu v pohybu.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 28. 10. 2009 |
Na začátku října jsem měla tu čest být s Bárou pozvaná na trénink do Opatovic. Abychom si nějak rozdělily pole působnosti, navrhla jsem, že bych trénovala se štěňaty a začátečníky, zatímco Bára by si vzala na starost pokročilé. Hrozně ráda trénuji mladé týmy, všechno je ještě čerstvé, plné očekávání a bez zlozvyků. A musím říci, že účastníci mě všichni do jednoho příjemně překvapili a potěšili, protože stejně jako já věřili, že agility by měla být především radost jak pro psa, tak psovoda. Jsem velmi vděčná za důvěru, kterou přihlášením na tréninkový víkend projevili. Protože trénink se štěňaty patří mezi moje oblíbené činnosti, také se mu hodně věnuji a hledám nejrůznější způsoby, jak se psem pracovat a rozvíjet jeho schopnosti jak ve spolupráci s psovodem, tak v překonávání překážek. Doufám, že se vám trénink líbil, stejně jako se vám bude líbit článek.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 24. 10. 2009 |
Nerada jezdím na zahraniční akce, protože je s tím spojena spousta komplikací. Na zájezd na MS jsme se těšili dlouho předem, ale krátce před datem D se u nás všech vyskytly komplikace, které nás viklaly, abychom zůstali. Kdyby už nebylo všechno zaplacené, pravděpodobně bychom MS zase sledovali jen online. Táta na tom byl z nás nejhůř, ve středu ho rozbolely zuby a uzliny natekly tak, že nemohl ani otevřít ústa. Nakonec jsme se zmužili a nasedli do autobusu značky Karosa, kterému se už za Brnem urvala řadící páka a pan řidič ji svařoval zpět. Naštěstí zručně, a tak jsme po deváté dorazili do Dornbirnu, akorát tak, abychom stihli sledovat trénink české reprezentace. Kanadskou jsme bohužel propásli, ale šmírovali jsme i další národy, a když jsme se po ubytování v hotelu vrátili, mohli jsme obdivovat Američany, jak na umělé trávě zkouší překážky. V reprezentaci měli jednoho basketbalistu vedle druhého, kromě Marca Toppse tam běhal dlouhán s pyrenou a další Američanka si s ním koukala téměř z očí do očí.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 22. 09. 2009 |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server