Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592

  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Přihlášení čtenáře
Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Snažíme si užívat života :-)

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.

Počet zobrazených článků: 14 (z celkem 44 nalezených)

| 0-15 | 15-30 | 30-44 |
Way drží tyčku od skokovky

Držení hůlky tlapkou je cvik statický, snadno naučitelný a celkem líbivý. Pes nemusí držet jen hůlku, vhodné rekvizity jsou deštník, koště... Cokoliv dostatečně dlouhé tak, aby to přesahovalo psa, který sedí a zároveň úzké tak, aby to mohl obejmout jednou tlapkou. Variant na dané téma je nespočetně.

Tento cvik jsem odkoukala od Richarda Curtise, ale nikde nepsal postup učení, takže popíšu, jak jsem ho učila psa já.

Vycházela jsem z toho, že mi pes uměl podat packu. Vyzvala jsem ho, aby mi podal packu na ruku, a pak jsem nechala packu sklouznout na hůlku, kterou jsem držela vodorovně v druhé ruce, a pochválila jsem ho. Ze začátku trvalo jen chvíli, kdy měl packu položenou na hůlce, postupem času jsem interval mezi provedením cviku a pochvalou prodlužovala a přidala jsem nový povel, než je pro podávání pacek.

Dál jsem po něm chtěla, aby si dokázal packou hůlku přidržet, aniž bych se jí já dotýkala. Musela jsem mu jí podávat "zevnitř pod packu", protože ve zbrklosti často hůlku srazil, když se po ní natahoval. Hůlku by měl packou obejmout, aby mu nespadla do strany, a musím mu jí podat také tak, aby nepřepadla dopředu, pes si jí má opírat o rameno.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 09. 2007 |
vzájemná důvěra je klíčová

Kostým jsem si vyžehlila,
rekvizity zabalila,
zatímco pes klidně leží,
mně se vlasy hrůzou ježí,
zítra máme předvést všem,
jak tancovat dovedem.

Srdce mám až v žaludku,
ach, už se to blíží,
srdce mám až v žaludku,
nohy se mi kříží.

Proč si nevzít příklad z Waye,
když mám nervy, on si hraje,
já chci brečet,
on chce ječet,
vrásky si s tím nedělá,
když on ne, tak proč mám já?| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 12. 07. 2007 |
Rohan v trpaslíkovi

Trpaslík říkám póze, kdy pes sedí na zadních a přední packy má zdvižené.

Nácvik: Postup k učení trpaslíka je jednoduchý, ale většině psů trvá velmi dlouho, než se naučí držel balanc a nepadat zpátky do sedu.

Vzala jsem si do ruky pamlsek a držela ho psovi nad (a trochu za) hlavou tak vysoko, aby na něj ze sedu nedosáhl, ale aby si nemusel stoupat na zadní nebo pro něj vyskakovat. Stačilo mi, jen když si trochu nadlehčil přední nohy a dala jsem mu pamlsek. Ze začátku mu balancování dělalo hrozné potíže, změnil trochu těžiště a hned spadl zpátky, ale snažila jsem se ho odměnit ještě ve vzduchu než začal padat, takže postupně dokázal v trpaslíkovi vydržet déle, i když pořád trochu vrávoral. Někdy tehdy jsem mu přidala povel.

Horší to bylo s odstraněním povelů tělem. Není moc estetické, když se natahuji nad psa, takže jsem ho nejdříve učila, aby následoval jen ruku bez odměny, kterou jsem měla položenou opodál, a později jsem nechávala ruku u těla a dělala třeba pár kroků dozadu nebo do strany, obcházela jsem psa... Pamlsek nebo míček jsem mu za odměnu dost často házela, aby chtěl spíš zůstat ve vzduchu, protože na zemi nic nedostane. Také jsem ho učila, aby se zvedl do trpaslíka, i když já sedím na zemi, nebo jsem od něj daleko.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
mrtvý pes

Dvě různé pózy jsou povinné cviky ve Freestyle, ve kterých pes musí bez hnutí setrvat minimálně čtyři doby. Na první úrovni to může být i leh, sed a stoj. Jinak se dá za pózu považovat malý nebo velký trpaslík, poklona nebo třeba "mrtvý pes", kdy pes leží na boku.

Nácvik: V jedné ruce jsem měla pamlsek, položila si Waye pamlskem a dřepla si vedle něj. Psa jsem lákala na pamlsek, se kterým jsem pohybovala obloukem od jeho lokte podél ramene až za jeho hlavu. Snažila jsem se dělat ten oblouk co největší, aby musel hlavu otočit do strany a čím víc by se snažil získat pamlsek, tím víc by se musel točit do strany a dozadu, takže nejdřív svalil zadek a nakonec se položil i na plece a já ho pochválila a odměnila. Takhle jsem ho pamlskem vedla několikrát, až jsem začala prodlužovat interval mezi položením se na bok a odměněním. Když se dokázal položit pod vedením pouhou rukou, pamlsek jsem měla mimo, začala jsem ke cviku dávat povel.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Chůze do strany je povinný prvek v Musical Dressage.
Moje metoda učení má bohužel jednu nevýhodu - pes má povel stejný na obě strany a jde do boku jen tehdy, pokud to dělá i psovod. Myslím, že by to šlo i přeučit, ale zatím jsem to nepotřebovala.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |

Couvání není příliš těžký cvik ani není těžko nacvičitelný, zato se u něj časem vždycky vynoří nějaké problémy. Pes couvá do zatáčky... Pes couvá do strany... Pes necouvá sám víc jak tři kroky a pak se zastaví... Pokud má někdo problémy se základními cviky, můžete se vsadit, že v tom hraje roli couvání.
Používám jiný povel pro couvání ode mě a jiný na couvání ke mně, pokud pes má couvat u nohy, dávám povel k noze.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Way se hlásí

Podávání pacek, nebo jak já říkám pacání, je jeden z nejzajímavějších cviků. Nejen proto, že ho pes může předvádět synchronně se psovodem, ale také to je cvik, kde každý pes může předvést svou originalitu, protože jsem snad neviděla dva psy, kteří by dávali pac stejně.
Na každou packu používám jiný povel.

Nácvik: Pacání jsem učila tak, že jsem si před psem schovala do ruky pamlsek a pobízela ho, ať ho zkusí získat. Počkala jsem, až z okusování a oňufávání přešel na hrabání packou, hned jsem ho pochválila a odměnila. A znovu jsem do ruky schovala pamlsek a ruku mu nabídla. Po několika pokusech zjistil, že mu k získání pamlsku stačí dát ránu packou, a často už ani nečekal, až si pamlsek do ruky schovám. Takže jsem mu nabízela ruku bez pamlsku, který jsem držela v druhé ruce mimo jeho dosah. Když se naučil pacat bez pamlsku, přidala jsem mu ke cviku povel a začala jsem učit druhou packu.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Way ve slalomu

U slalomu je důležité pamatovat si jednu věc - vykročit opačnou nohou, než kde do slalomu vbíhá pes. Také je u velkých psů většinou vhodně zdvíhat nohy a u malých psů dělat menší kroky.

Nácvik: Nejvíc se mi líbí metoda, kdy má psovod k každé ruce pamlsek. Nakročím si pravou nohou (pes tedy vbíhá zleva), nalákám ho na pamlsek, aby pode mnou proběhl a odměním ho. Jakmile pamlsek slupne, nakročím si hned druhou nohou, nalákám ho a odměním a do druhé ruky si zase doplním pamlsek. A zase krok nohou a odměna a tak pořád dokola. Za chvíli se naučí probíhat od pamlsku k pamlsku.

To je chvíle, kdy většinou pamlsek vydám až na každém druhém kroku. Sice se snažil vymámit se mě ten pamlsek hned, ale když jsem ho nalákala na další krok a odměnila ho za to, tak se moc nevzpíral a šel dobře. Povel jsem přidala někdy v okamžiku, kdy dokázal plynule udělat pár kroků.

Varianty: Stejný povel jako na slalom dopředu používám i pro slalom na místě a slalom, kdy já couvám ale pes ne. Ani jsem ho to nemusela nijak zvlášť učit, stačilo říci povel a ze začátku mu trochu naznačit rukou s pamlskem, kudy má jít.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2006 |
Kačka s Rohanem

Obíhání psovoda se ve Freestyle, kde to je povinný cvik, rozlišuje na dva typy - blízké (vzdálenost do 1,5 metru od psovoda) a vzdálené (dále nž 1,5 metru). Na první úrovni ale stačí jen to blízké.
Pes může obíhat psovoda na dvě strany, pro každou používám jiný, snadno odlišitelný povel.

Nácvik: V ruce jsem měla míček/pamlsek a lákala jím psa okolo svých nohou dokola, aby mě obíhal, a pokud to dělal, odměňovala jsem ho za to. Pes si na pohyb rychle zvykl, takže dál jsem postupovala tak, že míček jsem zvedla výš mimo jeho úroveň, neohýbala jsem se, ale stále jím prováděla kruhový pohyb okolo těla a odměňovala psa, pokud mě obíhal. Ze začátku mi bohatě stačilo i jedno oběhnutí. Když už mu to nedělalo problémy, odložila jsem míček a vodila ho jen rukou. Když zvládal i to, přidala jsem povel a učila ho reagovat pouze na slovní povel, nepomáhala jsem mu tělem.
Pokud mi ze začátku vůbec nechtěl jít za nohy, házela jsem mu míček rovně za sebe, pak trochu šikmo za sebe, pak mně musel oběhnout alespoň do pravého úhlu... Je důležité neodměňovat pouze na jednom místě, ale náhodně, jinak se pes na určitém místě začne zastavovat.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 26. 08. 2006 |
Pozice u nohy

Chůze u nohy, ať levé nebo pravé, je jednou ze základních prvků divize Heelwork to Music a dá se použít i v Musical Dressage při klusu, kruzích, chůzi bokem, serpentýnách, pivotě.

Nácvik: Psa jsem měla na vodítku, které jsem držela v opačné ruce, než u které nohy měl být. Vodítko by mělo být krátké tak akorát, aby bylo prověšené, pokud pes stojí ve správné pozici u nohy. Za vodítko nikdy netahám, ani s ním necukám. Je to pouze pojistka proti tomu, aby pes odešel, celou dobu pracuji s pamlskem, ne s vodítkem. Když jsem učila psa chůzi u levé nohy, začínala jsem s ním postaveným před sebou, vodítko v pravé ruce, pamlsek v levé. Levou nohou jsem si nakročila dozadu a zároveň jsem podél nohy vedla pomocí palsku psa dozadu. Pak jsem dala levou nohu zase zpátky, psa jsem otočila (pamlskem) o 180° směrem k sobě, a jak si musel popojít dopředu, skončil mi rovnoběžně u levé nohy. Za to jsem ho pochválila a odměnila.

Takhle jsem ho učila vlastně jen pozici u nohy. Postupem času jsem dělala krok dozadu menší, aby se musel víc dorovnávat sám. Pokud to bylo třeba, pomáhala jsem mu pamlskem vyjít oblouk. Dělal ho ale čím dál tím menší, víc dorovnával zadní nohy, přední půlkou se mi cpal k noze, jestli ze mě náhodou nevypadne nějaká odměna. Když mu na přiřazení k noze stačil jen pohyb hlavou, přidala jsem mu k cviku povel. Jakmile se správně přiřadil, řekla jsem povel a pochválila ho.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 26. 08. 2006 |
Postupové zkoušky se od normálních závodů liší tím, že mají zadané povinné prvky pro každou divizi a kategorii a sestava je omezená časovým limitem různým pro každý výkonnostní stupeň. Výkonnostní stupně všech divizí jsou tři a splnění jednoho stupně v divizi nemá žádný vliv na jinou divizi. Také se neurčuje vítěz a poražený, ve zkouškách každý tým získává za předvedení sestavy s povinnými prvky body a podle nich také dostane ocenění výborný, velmi dobrý, dobrý.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 13. 08. 2006 |
Na závodech pořádaných podle pravidel DDCCR jsou čtyři divize: divize A Musical Dressage, divize B Heelwork to Music, divize C Freestyle a divize D Tanec se psem. Liší se od sebe navzájem názorem, jak by měla vypadat choreografie týmu. Každý člověk se musí sám rozhodnout, do jaké divize se hodí nejvíce.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 13. 08. 2006 |
V České republice existují dva kluby, které organizují soutěže tance se psem neboli Dogdancingu. Ačkoli se jedná o stejný sport a člověk se obou akcí může zůčastnit se stejnou sestavou, existují rozdíly v nárocích na použité cviky a posuzování vystoupení. To základní srovnání naleznete zde, pro konkrétní pochopení pravidel se podívejte na stránky konkrétnch organizujících klubů.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 13. 08. 2006 |

Možností, jak vymyslet choreografii, je nepočítaně, jak už dokazuje Zpravodaj DDCCR, který jedno číslo věnoval speciálně vytváření choreografie. Všem doporučuji přečíst si články na stránkách vpravo, nejvíce mi pomohl článek od Annie Clayton Choreografie - co to je? a k tvoření freestyle sestav mě nejvíce inspirovat článek Vytváření choreografie od Hetty van Hassel. Sem bych ráda napsala jen nějaké doplňující informace nebo zdůraznila základní fakta.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 06. 2006 |
| 0-15 | 15-30 | 30-44 |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server