Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 208 nalezených)

Připravit si sekvence a zaběhnout si je, to ještě zvládám, ale jinak se mi nedaří najít si na psaní čas. Bohužel se mi nepodařil vymyslet žádný vtipný název, který by vystihoval hlavní náplň běhání, ale ono tam je taky leccos - stahování, zóny, náběhy do slalomu i točení okolo bočnice, prostě to, co člověk potkává na závodech.

trénink 21. 10. 2008 - 1

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 20. 10. 2008 |

O tom se myslím nikdo dohadovat nebude - je jasné, že vedení malého psa se v mnohém liší od vedení velkého psa a pomalý pes vyžaduje jinou podporu než rychlý pes. Ale ani vedení stejného plemene a stejně rychlých psů nezaručí, že psa lze provézt parkurem stejným vedením. Každý pes má jinou "komfortní vzdálenost", kterou udržuje od psovoda, každý pes má jinou "reakční dobu" na povely, nějakému psovi vyhovuje spíše vedení tělem, jiný se spolehne i na slovní povely.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 18. 10. 2008 |

Letošní mistrovství republiky hostilo rekordní počet účastníků, 70 týmů small, 81 v medium a 109 v large. Víc jsem jich potkala jen na mistrovství Evropy border collií. Družstev se poskládalo ve small 18, v medium taky tak, ovšem v large nás bylo 27. Travnatý areál Krásné louky v Mladé Boleslavi a rozhodčí z Norska a Nizozemí slibovali při troše štěstí pěkně strávený víkend sledováním nejlepších týmu České republiky. Organizace tak velké akce přinesla i pár vychytávek, se kterými jsme se setkali už v Holandsku, ovšem v drobnostech by potřebovali ještě trochu dotáhnout.

Bára s Acem na jumpingu jednotlivců Michaela Černá (ITA) s Jackem

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 12. 09. 2008 |
Letmý start neboli start z ruky je způsob startu, kdy člověk neodkládá psa před první překážkou, ale startuje rovnou s ním. Letmý proto, že u malých psů bylo zvykem držet psa ve vzduchu, a než psa pustili na zem, už se psovodům prášilo za patami. Než se zpřísnilo posuzování hrubosti ke psovi, bylo taky běžné držet psa za kůži na krku, a pokud to šlo, těsně před vyběhnutím psovod trhl se psem trochu dozadu, aby získal alespoň minimální náskok. To už ale rozhodčí nepřipustí, takže třeba u Martiny Klimešové start vypadá tak, že drží psa za hruď. Na startu tak nezíská žádný náskok, ale Martina má rychlé nohy, takže to zvládá. Ale je možné získat i za dnešních podmínek před psem náskok?

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 27. 08. 2008 |
Na letní tábory, minimálně na jeden za léto, jezdím už víc jak deset let. Na prvním jsem byla přibližně v šesti letech, Jonáš byl štěně a jeli jsme na tábor vlakem, čtyři děti a pes, nejmladší brácha ještě v kočárku. Teď jsme se po dvou letech exilu zase vrátili do prostředí Jizerských hor a tam na nás čekalo i typické počasí - většinu týdne sice svítilo sluníčko a občas bylo dokonce takové vedro, že se ani cvičit pořádně nedalo, ale na poslední dva dny jsme se ponořili do mraků a pršelo a mrholilo a vyčasilo se až v okamžiku, kdy jsme sbalili a naložili překážky. Ve vhodném čase se toho dalo naběhat dost a dost, ve volném čase jsme hráli Člověče napij se, zpívali, sledovali filmy (nejoblíbenější byl Pepek námořník, Jen počkej zajíci a Pat a Mat malých Smočkových) a došlo i na video z MS 2007.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 21. 08. 2008 |
V Nizozemí na Border Collie Classic byl moc veselý DJ, o přestávce nám zpíval "My doggy loves jumping, jumping/ my doggy loves agility", tancoval a vůbec. Před závěrečným vyhlašováním výsledků nám pořadatelé rozdali lístečky, na kterých byl text složený na melodii "Thank you for the music" od Abby a věřte tomu nebo ne, vážně po nás chtěli, abychom společně zpívali. Protože zpívám neuvěřitelně falešně, radši písničku jen přepíši.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 04. 08. 2008 |
Už jsem několikrát psala o skákání, kdy s ním začít, proč psi shazují, jak psa na skákání připravit a proč… Ale až doteď jsem se snažila vyhnout přímo učení překážky zvané jednoduchá skoková. Protože mi zas tak jednoduchá nepřijde. Na průměrném dvaceti překážkovém jumpingu najdete v průměru čtrnáct skokovek. Čtrnáct příležitostí, jak se zmýlit v odhadu vzdálenosti, síly odrazu, délky skoku, rychlosti dopadu… Čtrnáct příležitostí jak nahnat čas těsnou otočkou nebo dlouhým skokem. Při učení skákání je třeba nemyslet jen na to, aby se pes dokázal přehoupnout přes tyčku, aniž by ji shodil, ale i na to, aby to dokázal dělat efektivně, podle potřeby zkrátit skok, a tak si zkrátit na parkuru dráhu, nebo naopak skočit daleko a nahnat tak čas při přesouvání se mezi překážkami. Správné skákání navíc šetří psovo zdraví - s dostatečnými zkušenostmi pes může ovládat svůj skok natolik, aby minimalizoval zranění a šetřil svoje síly.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 08. 2008 |
V neděli dopoledne měli závodníci poslední příležitost kvalifikovat se do finále jednotlivců, družstva už byla daná sobotními součty. Počasí už od rána hrozilo, že se každou chvíli rozprší, ale bylo nakonec milosrdné, nikdy nepadaly provazy vod, a i když přeháňky vyšly hlavně na finále, netrvaly dlouho. Navíc odpoledne mělo dojít na Grand Final, které slibovalo nevídanou podívanou.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 03. 08. 2008 |
Tak začal náš první den startu na Borderkách. Zaprezentovali jsme se už v pátek, od pořadatelů jsme dostali nejen číslo, které jsme museli před během a při něm nosit, ale i katalog, granulky od Royal Canin a bezva reflexní vestičku na psa. Bohužel je Tachyonovi trochu malá a ještě mu je navíc děsně nepříjemná, překvapivě. Čísla jsou výborná věc, která mi na českých závodech trochu chybí. Když jsem po třech letech přestávky začala zase běhat, měla jsem trochu problém, že jsem neznala nové lidi v jedničkách a nevěděla pořádně, kdy mám startovat. Naštěstí české závody nejsou zas tak velké a člověk si může najít pár psů před sebou alespoň jednoho člověka, kterého zná, a od toho si odpočítává start. Na BCC bylo ovšem neznámých lidí spousta, běhalo se na dvou parkurech a VŠICHNI měli border collie, takže se člověk nemohli orientovat ani podle exotičtějšího plemene.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 02. 08. 2008 |
První mistrovství Evropy border collií se pořádalo v Ústí nad Labem, a když na ně dva roky poté navázali v Nizozemí závodem Border Collie Classic, nemohla se ho česká výprava neúčastnit. S Tachyonem jsem tehdy závodila jen krátce a na cestu za hranice jsem neměla chuť, takže za naši rodinu jel jen táta s Cannym a Bára s Acem. Přivezli si stříbro ze družstev a táta pak dokázal bez problémů při každé příležitosti vyprávět, jak se běhá na rychlost a jak kašlou na chyby, a od chvíle, co jsem si začala dělat řidičák si zas liboval, že příště nebude muset řídit celou cestu sám. Bylo proto jasné, že i letos v létě pojedeme do Bemmelu.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 01. 08. 2008 |
Píši se značným zpožděním, ale pořádek musí být. Druhé kolo kvalifikaček se pořádalo na cvičáku Katmaje v Opavě, kde bylo moc pěkné prostředí poblíž říčky, a počasí na nás tentokráte shlíželo přívětivým okem. Ne, že by se ovšem štěstí tak tvářilo i na moje s Wayovy výkony. Oproti minulým kvalifikačkám jsme měli dvojnásobný počet bodů (dva místo jednoho), ale o jeden čistý běh méně (žádný místo jednoho).

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 24. 07. 2008 |

Nedávná diskuse o zavedení čtvrté výškové kategorie do agility mě navedla k tomu, abych se poohlédla po praktikách v zahraničí, konkrétně v Americe, kterou znám trochu z Clean Runů. Už několik let čtu o tom, že závodníci získávají body a ty střádají na tituly, jakým je třeba MACH a kolik MACHů mají ti nejlepší (Linda Mecklenburg jich s Awesome měla 7) a vtipy jako "There's No Q Like a Res-Q", takže by nebylo na škodu o tom zjistit trochu více. Navíc jsem z občasných výsledků věděla, že americké kluby (nezůstali totiž u jednoho) mají i více výškových kategorií. Čtyři kategorie má i mistrovství světa IFCS (International Federation of Cynological Sports) pořádané jednou za dva roky.| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 12. 07. 2008 |
Letos ve spolupráci s klubem borderek zajišťovali přípravu a hladký průběh mistrovství Míša Bakrlíková a Honza Smoček, který se opět vzdal běhání se svými psy ve prospěch organizace. Do areálu v Rozkoši u České Skaice mimo spousty Čechů a několika Slováků přijeli i Maďaři, Poláci a Litevci. Přihlášené Rusky nakonec nedorazily, protože se jim nepodařilo na ambasádě včas vyřídit potřebné doklady. Většina z nás přijela už v pátek, abychom se mohli ubytovat v chatkách, postavit stany a vykoupat psy v blízkém jezeru. Nebylo zrovna dvakrát čisté, ale ve vedru, jaké ten víkend panovalo, to bylo psům šumafuk. Na dvou parkurech posuzovali Zdeněk Spolek a rakouský rozhodčí Bernd Hüppe.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 16. 06. 2008 |
Letos jsme s Tachyonem jeli na naše první kvalifikační závody na MS a další vrcholy agiliťácké sezóny. Vzhledem k tomu, že jsem věděla, jak jsme na tom se zónami, tak jsem s úspěchem ani nepočítala, ale je pravda, že jsme nedávali ani ty jumpingy. Parkury nebyly tak těžké, prakticky všechno z toho jsme cvičili, ale závodníků bylo málo, takže jsme byli prakticky pořád na řadě, žádný velký prostor pro odpočinek a načerpání sil, navíc jsem od listopadu po mistrovství mládeže nebyla s Wayem na závodech. Z osmi běhů jsme měli jen jeden čistě a to ještě s časem, za který se člověk může jen stydět. Jinak bylo k vidění spoustu špičkových týmů a poskytlo mi to dost námětů k tomu, co vlastně musíme procvičit, abychom s nimi trochu srovnali úroveň. Až zpracujeme z kvalifikaček videa, doplním sem všechny parkury.

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 05. 06. 2008 |

Ďáblova osidla jednoduše proto, že mi tahle sekvence přijde strašná. Je založená na klasických cik-cacích, které s Tachyonem nemáme rádi a nezvládáme je. Postavila jsem ji začátečníkům a taky jsem si pár tratí zaběhla, protože v cik-cacích jsme s Wayem ještě pořád taky začátečníci. Běhali jsme ji před kvalifikačkami, takže si už bohužel nepamatuji, co přesně jsme jak dělali, ale pro inspiraci to snad stačit bude.

Úvodní sekvence měla sloužit jen k rozběhání rovně, než se budeme pokoušet psy mezi překážkami kroutit. Jako druhou variantu jsme dělali i to, že po #5 jsme psa poslali do pravého tunelu a naběhli do slalomu.

úvodní sekvence

| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 26. 05. 2008 |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server