Fitness týden 9 - závěr

Autor: KaTachyon <katachyon(at)seznam.cz>, Téma: Fitness, Vydáno dne: 05. 07. 2018

Po devíti týdnech tréninku došlo na lámání chleba a jakž takž objektivní kontrolu, jestli naše snažení vedlo k nějakým skutečně hmatatelným výsledkům. K objektivizaci jsem si vybrala měření objemu svalů na předních a zadních končetinách a testy změn poloh během třiceti sekund, které navrhuje ve svém kurzu Danielle Beauregard (Dogmotion.ca). Tipnete si, kdo udělal větší pokrok?

Aby to bylo hezky pohromadě, překopíruji čísla z prvního týdne.

Aygo PHK LHK PPK LPK
předtím 19 cm 20 cm 34 cm 32 cm
potom 22 cm 20 cm 35 cm 34 cm
Éowyn PHK LHK PPK LPK
předtím 22 cm 21 cm 31 cm 31 cm
potom 22 cm 22 cm 32 cm 32 cm

Tady se to tedy moc neposunulo. Měření obvodu svalů se bere jako středně spolehlivý znak, pokud ho provádí stejná osoba, málo spolehlivý, pokud se osoby střídají. Každý může mít jiný odhad pro to, kam měřidlo umístit. Já se na doporučení naší instruktorky v kurzu CCFT snažím měřit nad čéškou.

Trochu zajímavější čísla vychází u testů změn poloh. Všichni psi překonali hranici pro středně pokročilého.

Aygo Sedni-vstaň Sedni-lehni Lehni-vstaň
předtím 16 = středně pokročilý 10 = středně pokročilý 9 = začátečník
potom 11 = středně pokročilý 13 = středně pokročilý 14 = středně pokročilý
Éowyn
předtím 10 = středně pokročilý 9 = nováček 5 = nováček
potom 11 = středně pokročilý 12 = středně pokročilý 10 = středně pokročilý

Vypadá to, že oba dva psíci se významně vylepšili ve cviku lehni-vstaň. Podle Danielle se tam testuje zapojení svalů celého těla a takzvaného středu těla. Jen si ho sami vyzkoušejte a uvidíte (ucítíte). Super!

A teď videa, co jsme trénovali poslední týden. Každý pes podle svého hlavního sportovního zaměření - Aygo dogdancing a Evelýna agility. Aygo tedy couvá a chodí bokem, Evelýna skáče a běhá přes target. Za pozornost stojí rozcvička. Sice je to jen malý náhled, protože před domácím cvičením psy rozhýbávám jen trochu, něž kolik se potřebují rozcvičit před tréninkem agility. Ale i trocha chůze a honění pamlsku pomůže, aby byl pes více soustředěný na práci. Na Evže je i po mentální stránce dost partný rozdíl, jestli jde na překážky rozcvičená pořádně nebo ne.

Aygo
- ukázka rozcvičky
- na míči
- couvání přes kavalety
- chůze bokem přes tyčku
- protahování iliopsoasu

Éowyn
- ukázka rozcvičky
- lehni-vstaň, sedni-vstaň
- tam a zpět
- práce s jednou skočkou
- těsné točení/slalom
- běh přes prkno
- protahování iliopsoasu

Čtyři případové studie bych měla zdokumentované, teď mě ještě čeká všechno sepsat a poslat do Ameriky, našprtat se na zkoušky a složit je. Když to všechno půjde dobře, tak bych si ráda po prázdninách vyhradila jedno odpoledne na skupinové lekce.