Budete mým andělem? Fitness týden 1

Autor: KaTachyon <katachyon(at)seznam.cz>, Téma: Fitness, Vydáno dne: 30. 04. 2018

V knížce Od delfína ke psovi se andělem nazývá osoba, která poskytuje druhému oporu bez nabízení vlastních rad nebo hodnocení jednání toho druhého. Má svou přítomností a pozorností pomáhat k tomu, aby člověk zůstal na cestě, na kterou se vydal, aby splnil závazek, který si dal, možná aby neměl pocit, že je na to sám. Mým českým uším zní řeči o andělech divně, ale nakonec si člověk zvykne na všechno.

Už loni v květnu jsem dokončila online kurz Canine Fitness Trainer a před závěrečnou zkouškou musím dodat čtyři "případové studie", prakticky popis, fotky, videa a měření toho, co pes cvičil, za jakým účelem a s jakým výsledkem. Mohla bych se vymlouvat třeba na změnu práce a překlad knihy a kdybych chtěla, tak bych si určitě ještě něco našla, ale fakt je takový, že jsem to zvládla jen u dvou psů, jen u jednoho kompletně, a nebyli to moji psi, které mám doma. Ti jsou jak kovářova kobyla. Nicméně se to táhne tak dlouho, že mě to štve, mimo jiné i proto, že nechci začít další projekty, dokud tenhle nedokončím. A tak se chci inspirovat u Gabby a dám se do práce rovnou veřejně.

Začneme zvolna. Debbie Gross Saunders navrhuje na začátku psa zvážit, změřit obvody zadních a předních nohou, zhodnotit tělesnou kondici, vyfotit si ho a posoudit držení těla, natočit si, jak snadno vydrží 10 sekund stát. Danielle Beauregard navrhla během třiceti sekund vystřídat sedni-vstaň, sedni-lehni a lehni-vstaň, čímž se testuje síla zadních nohou, předních nohou a středu těla. A než budu po psovi chtít, aby cvičil na pomůckách jako jsou čočky nebo míče, musím mít ověřené, že je zvládá v dobrém provedení na pevné zemi.

Postoje

Aygo Éowyn

Obvody

Aygo Éowyn
PHK 19 cm 22 cm
LHK 20 cm 21 cm
PPK 34 cm 31 cm
LPK 32 cm 31 cm

Měření je velmi orientační a odchylka není zanedbatelná, nicméně opakovaná měření v dlouhodobějším časovém měřítku jistou výpovědní hodnotu mají. Aygo má na pravé zadní nestabilní čéšku a pravidelně mi vychází jako méně osvalená. Pokud cvičíme často, je ten rozdíl méně výrazný.

Testy

Aygo Éowyn
sedni-vstaň 30 s sedni-vstaň 30 s
sedni-lehni 30 s sedni-lehni 30 s
lehni-vstaň 30 s lehni-vstaň 30 s
zapomněla jsem stoj 10 s

Aygo v testech sedni-lehni a sedni-vstaň dopadl jako středně pokročilý, v lehni-vstaň je začátečník. Éowyn je středně pokročilá ve cvičení sedni-vstaň, ostatní je začátečník, i když mám podezření, že hlavně kvůli tomu, že jí trvá milion let, než si vezme pamlsek. Zlepšení v těchto testech by mělo být jedním z krátkodobých cílů a měřítkem efektivnosti cvičení.

Cvičení

Sedni-vstaň s fixací předních/zadních nohou - Aygo, Éowyn
Sedni-vstaň na prkně - Aygo, Éowyn
Stoj s pohyby hlavy - Aygo, Éowyn
Zvedání zadní nohy, nácvik - Aygo, Éowyn

Máte dotazy? Máte vlastní plány a postupy? Chcete se o ně podělit? Kolektivní vědění je vítáno.