No a co

Autor: KaTachyon <katachyon(at)seznam.cz>, Téma: Akce DD, Vydáno dne: 09. 01. 2018

Tak máme za sebou první letošní psí akci, a to Novoroční pohár v dogdancingu. Telefonovala jsem kamarádce, že Aygo má vystoupení za sebou a jedu si pro Evelýnu. A že nemá očekávat žádné zvláštní umístění, neb se v polovině rozštěkal a pak se nam sestava už jen rozkládala. "A proč?" zeptala se mě.

Dobrá otázka. Taky by mě zajímala odpověď. Dokázala bych jich spoustu vymyslet. Třeba že jsme den před tím byli běhat a Evelýna ho trochu uhnala. Nebo že se mu z fenek splašily hormony. Nebo že jsem byla sama rozhozená, protože jsem si ke kostýmu zapomnela vzít brýle. Nebo že jsem neměla čas pořádně trénovat. Nebo že jsem ho to ráno nerozcvičila pořádně. Nebo že jsem byla na závodě bez kamarádky.

Víceméně mám podezření, čím jsem to způsobila, a znamená to pro mě, že mám dát více času a pozornosti tréninku. Taky to pro mě byla praktické pokračování teoretické lekce z dopoledne. Při ní jsem se rozčilovala nad chováním lidí, které mě mrzelo a přišlo mi neuctivé a nedostatečné. Pak mi došlo, že se úplně zbytečně snažím najít způsob, jak jejich chování kontrolovat. Nejen, že je nemožné kontrolovat chování někoho jiného, než sebe sama, ale samotná kontrola je vlastně iluze.

Protože jsem přijala fakt, že budeme poslední, mohla jsem si užívat výkonů ostatních týmů. Mnohé z nich, stejně, jako já, opakovaly svoje sestavy z mistrovství republiky. Z nějakého důvodu se mi zdály lepší. Možná proto, že jsem se dívala méně kritickýma očima? Během začátečníků Freestyle jsem si dojela domů vyměnit psy, s Evžou jsem si chtěla vyzkoušet sestavu na DwD1. Ukázalo se, že jsem vůbec neodhadla náročnost cizího prostředí, hned v první otočce se ode mě odpoutala, aby si prohlédla plac a zopakovala to ještě několikrát, dokud nebyla s průzkumem spokojená a nedonesla si míček, že je připravená pokračovat. Ještě před sebou máme dlouhou cestu, než bude i v cizím prostředí klidná a veselá.

A Aygo poslední neskončil. Z toho plyne ponaučení, že se často vnímáme v horším světle, než nás vidí ostatní.