Rovnováha

Autor: KaTachyon <katachyon(at)seznam.cz>, Téma: Clicker, Vydáno dne: 11. 10. 2016

První velmi intenzivní říjnový týden je za námi. Možná když chce vesmír zdůraznit nějakou informaci, tak ji na člověka pro jistotu navalí z několika stran. A když mi dnes skoncily semináře s Gabby, první část kurzu funkční dynamické stabilizace, a série seminářů Tady a teď II, je asi na čase to vsechno sežvýkat a utřídit si.

Hlavním závěrem všech těch tří akcí je, řekla bych, to, že si člověk v rámci zachování nějakého zdravého rozumu a taky zdravého těla (protože to jsou stejně jen dvě propojené a od sebe neoddělitelné nádoby), musí naučit najít čas sám na sebe a naučit se více vnímat, co vlastně cítí, a to jak uvnitř, tak venku.

Člověk tak nějak pořád z nějakého důvodu spěchá, že se pomalu ani nezastaví, aby se zamyslel kam vlastně. Hlavně, aby tam byl brzy. Teď jsem měla možnost soustředit se při cvičení na svoje pocity, jak se mi dýchá, co mě kde táhne, kdy se začínají klepat svaly. U Franty jsem zase měla po dlouhé době cvičit jen sebe a svého vlastního psa. Jak jsem se dostala k možnosti o tom promluvit, tak jsem pomalu nevěděla, kdy přestat.

Člověk by si měl hlídat, aby udržoval rovnováhu. Chvíli něco akčního, chvíli odpočívat. Chvíli mluvit, chvíli poslouchat. Chvíli někoho učit, chvíli se učit od druhých. Do kurzu jsme měli za úkol natočit psa, jak deset vteřin stojí. Jediný, kdo to jakž takž z našich psů zvládl, byl Aygo. Evelýna každou chvíli nabízela sednutí nebo lehnutí a Quark byl úplně marný, jakmile nedostal každé dvě sekundy pamlsek, tak nabízel jednu opičku za druhou. Tak mi došlo, že i psi potřebují nejen běhat a skákat a učit se nové cviky, ale potřebují se také naučit vydržet chvíli v klidu, nechat se půl hodiny drbat, luštit si hlavolamy nebo usnout v kleci. V AbsoluteDogs tomu říkají hra On/Off.

"Život je rovnováhou mezi tím, co kontrolovat můžeme a co kontrolovat nemůžeme. Učím se žít mezi úsilím a odevzdáním." - Danielle Orner

"Buďte si vědomi zázraků. Žijte vyrovnaný život - trochu se učte, trochu přemýšlejte, trochu kreslete a malujte, zpívejte a tančete, hrajte si a pracujte, trochu každý den." - Robert Fulghum

"Můžete dělat všechno, jen ne všechno najednou." - David Allen